Tavaly nyáron Pécsett, a Kodály Központban nyílt meg A Selyemút tükrében című kínai-magyar csoportos fotókiállítás, mely a Fujian kínai tartomány világát mutatta be a közönségnek. A Kolta Galériában február 12-én megnyílt tárlat a pécsi kiállítás folytatása: A Selyemút tükrében ? A második utazás című tárlaton a kínai és a magyar fotóművészek Kanszu és Senhszi tartományainak kultúráját, hétköznapjait mutatják be.
A magyar és a kínai fotográfusok együttműködése 2013-ban kezdődött, melynek jóvoltából a művészek egymás országába is ellátogathattak. A munka eredményeképpen született a Beautiful China ? Beautiful Hungary című fotóalbum, melyet a China Pictorial Kiadó jelentetett meg. A kötetet 2014-ben, a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok 65. évfordulóján mutatták be a nagyközönségnek. ?E nagyszerű kezdet után 2016-ban ellátogattunk Kína Fujian tartományába és helyi fotográfusokkal együtt jártuk be a déli vidék városait, jellegzetes helyszíneit. Így közvetlenül megismerhettük az ottani hétköznapi életet, és ezt rögzítettük is kameráinkkal. E fotók jól tükrözik, a hagyományos életet, a rohanó fejlesztéseket, a robbanásszerű változásokat. Ezen alkotásokból rendeztük meg A Selyemút tükrében ? I. című kiállítást Pécsett? ? írják a Kolta Galériában frissen megnyílt kiállítás bemutatkozó szövegében Szamódy Zsolt Olaf és Wei Xiang fotográfusok.
Ezt követően 2017-ben a magyar fotográfusok kínai kollégáikkal együtt Kína egykori fővárosába, Xianba utaztak, valamint a Kanszu tartomány hegyvidékére és néhány városába. Az itt készült munkákból született meg A Selyemút tükrében ? A második utazás című tárlat, melynek képanyaga főként az észak-tibeti emberek, muszlimés buddhista közösségek életét, a vidék varázslatos tájait mutatja be.
?A Selyemút hajdan összekötötte Kínát és a világot ? a világot és Kínát ?, de a sok ezer kilométeres út mentén élő népek, népcsoportok mindennapjairól, kultúrájáról, napi történéseiről alig tudtunk meg valamit, lehettünk akár kínaiak vagy európaiak. Rájöttünk, hogy a gazdagság önmagában nem gazdagít, ezt csakis valódi, közvetlen kapcsolaton alapuló, közös munka teheti meg. Dolgozunk hát együtt, kínaiak és magyarok, figyelünk és reagálunk egymás rezdüléseire, és hisszük, hogy a személyes kapcsolat, netán barátság által jobb emberekké, érettebb művészekké válhatunk? ? zárja bemutatkozó szövegét a két fotográfus.
A kiállítás megnyitóján Vang Cseng, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetségének kulturális tanácsosa elmondta, hogy a jelen tárlat Kína legfontosabb ünnepéhez, a nemsokára bekövetkező holdújévhez is kötődik, mely, ahogy hozzátette, hasonlóan grandiózus ünnepség, mint az európaiaknál a karácsony. Kiemelte, hogy 2017 jelentős év volt a kínai-magyar kapcsolatokat illetően: tavaly Kínába látogatott Orbán Viktor magyar miniszterelnök, novemberben pedig Li Ko-csiang miniszterelnök utazott Budapestre, melyek által a két nemzet közötti kapcsolat erősebbé vált, mint valaha volt. A Kínai Hagyomány Zenekar Miskolcon, Budapesten, Kazincbarcikán és Pécsett is adott koncertet, mellyel egyrészt a kínai kultúrát, másrészt a kínai holdújévet is igyekeztek közelebb hozni a magyar közönséghez. ?A kínai és a magyar fotóművészek különböző szemszögből készített képei segítenek abban, hogy a magyar közönség mélyebben megismerje Kínát? ? mondta el Vang Cseng.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár kiemelte, hogy egyre nagyobb érdeklődést tapasztal a magyarok részéről a keleti és a kínai kultúra, annak tájai, emberei és művészete iránt, melyet a havonta és félévente ismétlődő tematikus kiállítások sora is igazolni látszik. Hozzátette: Kína sejtelmes, mélyen gyökerező, csodálatos kultúrája nemcsak földrajzilag van messze, de kulturálisan is távol esik a magyarokétól, ezért hidakat kell építenünk a két kultúra között. Ez a kiállítás, ahogy az államtitkár hangsúlyozta, egy újabb híd felépítését jelentheti, mely más hagyományok megismerésére, újabb kultúra felfedezésére intiválja a látogatókat.
A Semmelweiss utcai Kolta Galériában március 14-ig látható A Selyemút tükrében ? A második utazás című kiállítás, a bemutatott munkákat Li Ge, Hszü Hszün, Tong Fang, Van Küan, valamint Á. Tóth József, Benkő Imre, Somogyi Márk, Szamódy Zsolt Olaf és Vej Hsziang készítette.
Kultúra.hu/MTI
Fotók: Csákvári Zsigmond