A Xantus Alapítvány által létrehozott múzeum a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivállal (TIFF) kötött partnerség révén annak belvárosi székhelyén, a TIFF-ház alagsori galériatermeiben kapott helyet. A kiállított anyag a múlt század eleji kolozsvári némafilmgyártástól indít és az erdélyi, romániai filmgyártás fejlődését követi nyomon a digitális korszakig, hangsúlyt fektetve a kolozsvári, erdélyi filmesek bemutatására.
Xantus Gábor filmrendező, operatőr, egyetemi tanár nyitóbeszéde szerint a filmes múlt tudatosítása az általános műveltség részét kell képezze, a város három különböző egyetemén tanuló kolozsvári filmes szakemberek számára pedig a filmtörténet kötelező tananyag.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta: sokszor szembesül azzal, hogy milyen kevesen ismerik Kolozsvár filmes múltját, a múzeum épp ezt segít ellensúlyozni.
A múzeum egy retrospektív tárlat folytatása. Xantus szerint a korábbi kiállítás iránti érdeklődés bizonyította, hogy helye van Kolozsváron egy ilyen intézménynek. A Xantus Alapítvány által összegyűjtött filmes hagyatékot – eszköztárat, dokumentumokat, fotókat – állították ki most, a legrégebbi kiállítási tárgy egy 1906-ból származó filmvetítőgép. A kiállított anyag kronológiájában követi a filmkészítési folyamatot, az idők során alkalmazott technikákat. A Janovics-féle némafilmgyártás és történelmi változás után a Kolozsváron maradt román dokumentumfilmes műhelyeket, az ottani neves színészeket, forgatókönyvírókat, operatőröket mutatják be a múzeumban.
„Az út elején vagyunk, ez egy folyamat kezdete, amit tovább kell építeni, fejleszteni. Megtörtük a jeget, megmentettük a pusztulástól azt, ami egyébként a szeméttelepen végezte volna” – nyilatkozta Xantus Gábor. Valamint elmondta: nehéz tárgyi anyagot gyűjteni egy olyan területről, ahol az elmúlt 120 évben nem sokan figyeltek arra, hogy megmentsék azokat az utókornak, nagyon sok emlék elkallódott, így szívesen fogadják a további segítséget, adományokat.
A múzeumban a Janovics-filmgyárat megidéző kiállítási tárgyak mellett számos régi felvevőgép, kamera látható, és Erdélyben készült filmekbe is belenézhetnek a látogatók.
Nyitókép: Részlet az Erdélyi Mozgóképmúzeumból. Fotó: Tóth Gödri Iringó