Megnyílt az újjáépített kelet-berlini zsinagóga

Kultpol

A Rykestrasse zsinagógája a ma igen felkapott Prenzlauer Berg negyedben található. "Két különböző rendszert is túlélt, és jelképe annak a csodának, hogy újra vannak zsidók Németországban" - mondta a 94 éves Leo Trepp rabbi, aki már a nácizmus előtt is a zsinagógában szolgált.

A németországi zsidó közösség, amelynek számát felduzzasztották az Oroszországból érkező bevándorlók, ma 120 ezer lelket számlál, szemben a II. világháború végén megmaradt 15 ezres, és a náci rendszer uralma előtti 5-600 ezres zsidó népességgel.

Rykestrasse zsinagógáját az 1938. november 9-i Kristályéjszakán, amelynek során a legtöbb zsidó épületet lerombolták és felgyújtották Németországban, azért kímélték meg, mert a szomszéd házakban "árják" éltek és attól tartottak, hogy azok is megégnek, ha felgyújtják az épületet.

Mindazonáltal az udvar végében lévő imatermet, amely 1200 hívő befogadására alkalmas, valamint a tóratekercseket meggyalázták, a rabbikat és a közösség tagjait pedig a Berlintől északra lévő sachsenhauseni koncentrációs táborba szállították. Köztük volt Leo Trepp is. Három héttel később őt kiengedték és sikerült egy brit rabbi által szerzett vízum révén elhagynia az országot.

A háború előtt a zsinagógában 1940 áprilisában tartották az utolsó vallási ceremóniát, majd azt raktárnak és lóistállónak használták a nácik. 1953-ban, restaurálása után a keletnémet kommunista rendszerben a kelet-berlini zsidó közösség székhelyévé vált.

Az 1904-ben épült zsinagóga neoklasszikus stílusú, a homlokzati frízen gesztenyefalevelek láthatók, valamint két Dávid-csillag díszíti. 2004-ben több éves restaurálási munka kezdődött 4,5 millió eurós (1,16 milliárd forint) költséggel. A zsinagóga ünnepélyes újbóli megnyitásán jelen volt a német politikai, kulturális és gazdasági élet számos vezető képviselője is.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)