Mettől meddig tart a Fonó Szalon?
Az immár negyedik alkalommal megrendezésre kerülő program február 6-tól 22-ig tart, három hétvégét felölelve.
Milyen lemezbemutatókkal készülnek?
A Fonó Szalon keretén belül két lemezbemutatónk is lesz. A moldvai-csángó népzenét játszó Berka együttes február 13-án mutatja be a ?Csángu országba? című lemezét, amely moldvai költők megzenésített verseit tartalmazza. Majd február 14-én a Világzene határtalan elnevezésű napunkon Herczku Ágnes a Nicolav Parovval közösen szerzett Bandázom nevet viselő lemezét mutatja be.
Milyen újdonságokra számíthatunk a már hagyományosnak számító Hegedűkészítők szalonjában?
A szalonban magyar hangszerkészítő mesterek, köztük kilenc hegedű- és egy vonókészítő mester állítja ki a legújabb hangszereit. A programot azonban nemcsak azoknak ajánljuk, akik szorosan érdeklődnek a hangszerkészítés vagy a hegedűk iránt. Egy ilyen eseményhez megfelelő rangú előadók is dukálnak. Banda Ádám hegedűművész szólókoncertjét Roby Lakatos kvartettjének koncertje fogja követni, aki emiatt a fellépés miatt utazik haza Brüsszelből.
A koncertek mellett kiállítások, irodalmi estek is színesítik a rendezvényt.
A Fonó Szalon szokásához híven a népzene, a világzene és jazz portfóliójából szemezget, de teret ad az egyébként is rokon műfajoknak. Így például elsősorban az irodalomnak, amely végig jelen lesz. Az esemény nyitónapján, február 6-án Karácsonyi Zsolt, erdélyi író, költő, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke lesz a vendégünk. Lackfi János február 7-én, Iancu Laura és Gábor Felícia pedig 13-án látogat el hozzánk. Ezen a ? Moldva énekben és versben elnevezésű ? napon a moderátor szerepét Navratil Andrea tölti be. Ugyanezen a napon fog bemutatkozni a Magyar Napló a Ferenc körúton újonnan nyitott könyvesboltja. Február 14-én a Hangvető társszervezésével világzenei szakmai napot tartunk, amire mindenkit szeretettel várunk. Itt elsősorban arra készítjük fel az érdeklődő zenészeket, kultúrmenedzsereket, hogyan tudják a Magyarországon október végén megrendezésre kerülő világzenei expót minél hatékonyabban kihasználni. A rendezvény alkalmából egy fotókiállítást is megnyitunk, amely szorosan kapcsolódik a szalon hangulatához. Borkompozíciók címmel három kortárs fotóművész képeit tekinthetik meg a látogatók.
A bor milyen szerepet kap majd a rendezvényen?
A magyar kézműves borok folyamatosan jelen lesznek a szalonban. Mi nemcsak irodalmi és zenei élményt kínálunk, hiszen egy szalon elmaradhatatlan kellékei közé tartoznak a finom borok is. Emellett még egy plusz különlegességgel is készülünk, február 20-án egy kulturális sakkszalonnal. A fekete-fehér témát pedig egy harmonika koncert viszi tovább. Hat kiváló harmonikást hallhatunk majd játszani, a kíséret szerepét pedig ezúttal olyan szólisták fogják betölteni, mint Pál István ?Szalonna? prímás vagy Bede Péter szaxofonos.
A részletes programról a www.fono.hu oldalról tudnak tájékozódni.