Megnyitották a 19. Országos Tervezőgrafikai Biennálét

Egyéb

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay terme ad otthont a 19. Országos Tervezőgrafikai Biennálénak. A kiállításra olyan a 2012 és 2014 között született plakátok, grafikák, különböző produktumok arculattervei nevezhettek, melyeket felhasználtak, illetve alkalmaztak a saját területükön.

A tárlatot Sára Ernő, az MMA rendes tagja, grafikusművész nyitotta meg, aki ünnepi beszédében bemutatta a Biennálé történetét, a jelenlegi kiállítás legfontosabb tudnivalóit, illetve a szakma jövőjével kapcsolatos meglátásait is megosztotta.

A kiállítás elsőként 1978-ban került megrendezésre Békéscsabán, hiszen a város az ország akkor egyik legmodernebb nyomdáját, a Knert tudhatta magáénak ? ez adta a kézenfekvő indokot, hogy az esemény helyszíne is ott lehessen. ?Először a grafikusokban fogalmazódott meg a gondolat, hogy a biennálé anyagát meg kellene mutatni Budapesten is ? ez egyszerűen kikerülhetetlen? ? mondta arra vonatkozóan, hogy többek belátása szerint is a rendezvény kinőtte otthonát, nagyobb érdeklődésre tartott igényt.

?A biennálé kiváló alkalom arra, hogy láthassuk magunkat, érzékelhetővé tegyük a munkát, mely különböző grafikai cégek esetében logót, naptárat, kiállítási technikát, bélyeget, vagy más jellegű grafikai tervezés igényében létrejött alkotást? jelent ? idézte Sára Ernő a kiállítás katalógusának bevezető tanulmányát. Ismertette, hogy a jelen tárlatra 128 grafikusművész mintegy 400 művével jelentkezett a legkülönfélébb területekről. Kiemelte, hogy nagy örömére szolgál, hogy ilyen gazdag tárlatnak lehet a szemtanúja ? mind a művek tematikáját, elkészítésük módját tekintve. ?Szerepel a tudomány és a művészet, illetve a technika és a kultúra viszonya olyan fogalmak mentén, mint az érzékelés, az emlékezet, a társadalmi- és a közösségi térhasználat? ? foglalta össze gondolatmenetét.

Köszöntőjének végén a biennálé, a grafikustervezői szakma jövőjével kapcsolatos elképzeléseit osztotta meg. ?Bizony, ez a jövő felelősségteljes konzultációt igényel az egész szakma részéről? ? állapította meg többek között. A hazai tervezőgrafikát illetően ezen felül a külföldi nyitás, valamint a különböző nemzetközi expókon történő részvétel fontosságát is hangsúlyozta. Illetve a 2017-es biennáléra megfogalmazott egy lehetséges célkitűzést, nevezetesen azt, hogy több műfajt is bevonjanak a kiállítás összetételébe, és hogy szélesebb közönségek számára is hírt adhasson magáról.

Fotó: Csákvári Zsigmond