Megoldották a Medici nagyherceg halálának rejtélyét

Kultpol

2004-ben többször is beszámoltunk arról a nagyszabású kutatásról, amelynek során felnyitották a Medici-sírokat Firenzében. A Medici-projekt célja az volt, hogy kihantolja a család 49 tagját, és a legmodernebb eszközökkel a lehető legtöbbet megtudja róluk - beleértve külsejüket, étkezési szokásaikat, betegségeiket és haláluk okát.
A tudósok 19 komplett múmiát, 2 csontozat-múmiát és 23 csontvázat vizsgáltak meg, valamint különböző maradványokat további 5 személytől. A maradványokat a firenzei San Lorenzo kápolna családi kriptájából emelték ki. A kutatók meglepetésére a munkálatok közben egy addig ismeretlen, titkos sírkamra is feltárult, amely az utolsó nagyherceg, Gian Gastone maradványait őrizte. Mint a vizsgálat során kiderült, Gian Gastone halálát valószínűleg kóros elhízás és epekő okozta. A kutatók szerint vérbaj és malária végzett a család több tagjával.
Ferdinando de Medici
Ez volt a vélekedés Francesco (1541-1587) nagyherceg és felesége, Bianca Cappello (1548-1587) halálával kapcsolatban is, ám ebben az esetben évszázadokig zavarta a kutatókat az a körülmény, hogy mindketten váratlanul, és szinte egyszerre haltak meg. Nemrég egy levéltári felfedezés nyomán azonban arra jöttek rá, hogy a nagyherceget és szeretőjét valójában megmérgezhették.
Francesco (1541-1587) uralkodása alatt sokkal szívesebben foglalkozott alkimista kísérleteivel mint az államügyek intézésével. Amikor felesége, Habsburg Ferdinánd lánya, ausztriai Johanna meghalt, feleségül vette szeretőjét, Bianca Cappellót (1548-1587). Ezzel azonban nem váltotta ki testvére, Ferdinando bíboros (1549-1609) szimpátiáját, aki attól félt, hogy mindörökre lemarad a trónról. Így Ferdinando hamarosan meglátogatta testvérét a Firenze melletti Poggio a Caianóban. Ezt követően az uralkodó pár hamarosan megbetegedett, majd 11 nap szenvedés után néhány óra különbséggel elhunytak. A jó testvér azonnal fel is boncoltatta őket, mintha csak a jövőbeli vádakkal szemben szerette volna bizonyítani, hogy szó sem volt mérgezésről.
Erre persze nem is volt biztonságos gyanakodni, hiszen a trónralépő bíboros volt az egyik legtehetségesebb és legerősebb Medici uralkodó. Nem meglepő hát, ha az akkor formálódott legenda szerint pont Bianca készített mérgezett lepényt sógorának - a későbbi nagyhercegnek - és véletlenül Francesco ette meg azt. Kétségbeesésében Bianca szintén evett a mérgezett ételből, így nem élte túl szeretőjét.
A Medici-projekt kutatói azonban a pistoiai egyházmegye levéltárában egy olyan iratra bukkantak, amely részletesen bemutatta, hogy a Francesco és Bianca balzsamozásakor kivett belső szerveket terrakotta edényekbe tették, és egy lakhelyükhöz közeli templom alá temették.
I. Francesco gyerekkori festménye
Donatella Lippi, a Firenzei Egyetem orvostörténésze a Santa Maria a Bonistallo templom padlója alatt törött terrakotta edények maradékai között három különböző szervmaradványt talált. A maradványokon elvégzett tesztekből kiderült, hogy a háromból két maradvány egy férfié, míg az egyik egy nőé, illetve az is világossá vált, hogy azok arzéntartalma igen magas. A férfi DNS-ét ezután összehasonlították a Francesco sírjából vett combcsont töredékéből, szakállából és bőrdarabkáiból nyert DNS-sel, és a két minta egyezett.
Francesco Mari, a Firenzei Egyetem toxikológusa és munkatársai szerint Ferdinando viselkedése testvére utolsó napjaiban gyanúsnak mondható, hiszen "Ferdinando végig azt erőltette, hogy testvére biztos étkezési szokásainak köszönhetően, felesége pedig minden bizonnyal a bánatba halt bele. Mindez egyértelműen bizonyítja a mérgezési elmélet helyességét." Az elmélet részletei a British Medical Journal decemberi számában olvashatók.
Gino Fornaciari, a Pisai Egyetem törvényszéki antropológusa szerint ez azonban még messze nem jelentheti az ügy lezárását, hiszen a Medici-projekt tudományos igazgatójaként ő már korábban is megkérdőjelezte a DNS-teszt esetében igazolásra használt maradványok hitelességét. I. Francesco exhumálásakor ugyanis nem találták szakáll- vagy bőrdarabok nyomait a sírban, a belső szerveken talált arzén pedig a balzsamozószerekből kerülhetett oda - állítja.