Megpróbáltuk "más" szemszögből hallgatni a verseket

Egyéb

Mit takar a MásKÉP név?

Megpróbáltuk "más" szemszögből hallgatni a verseket. Tudatosan kerestünk zeneileg is megformálható hangulatot, képeket. A versek önkéntelenül is felébresztettek bennünk érzéseket, emlékeket, melyek ösztönösen alakultak hangokká a hangszereink által. Előfordul, hogy a dal keresi meg a versét, és muzsikálás közben jut eszünkbe egy régen hallott vers, és az is, hogy olvasás közben a vers rögtön megszólal, hangok épülnek hangokra, egy sajátos képi világot alkotva a zenében. A zenekar neve is lényegében ezt az egyéni megszólalást, ezt a ?más képet? tükrözi.

 

Honnan jött az ötlet, hogy a verseket népzenével kössétek össze?

A versek szeretete ? természetesen a zene mellett ? közös pont az érdeklődésünkben. Ez a dallamvilág az, amelyben otthon érezzük magunkat, zenei gondolatainkat ezen a közös nyelven fejezzük ki a legkönnyebben. Viszont a zenénk nem kimondottan népzene, inkább népies zene, világzene. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy-két kivételtől eltekintve nem dolgozunk fel eredeti népzenei dallamokat: az általunk játszott motívumok nem gyűjtésből származnak, inkább ösztönösek, amelyek számos zenei hatással és műfajjal gazdagodva állnak össze egységes hangzássá.

 

Elég nagy keletje van ma Magyarországon mind a vers megzenésítésének, mind a népzene feldolgozásának. Mit gondoltok, miben gyökerezhetnek ezek?

A versmegzenésítés hagyománya egyrészt hazánk gazdag nyelvi kultúrájának, a magyar nyelv dallamosságának, másrészt kiváló költőink értékes munkásságának is köszönhető, amely sok zenészt megihletett és inspirált.

 

A Kárpát-medence számos kultúra olvasztótégelye volt a történelem során, így a sokféle nemzetiség találkozása és együttélése többek közt a népzene változatosságára is hatással volt. Ezt a sokszínűséget fedezik fel a mai zenészek újra és újra, egyúttal saját gyökereinket is kutatva.

 

Milyen fajta versek érdekelnek titeket leginkább?

Jelenleg József Attila és Weöres Sándor verseket zenésítettünk meg, de terveink között szerepel más költők műveit is a repertoárunkba venni. Azokat a verseket szeretjük, és azokat zenésítjük meg, amelyekben magunkra ismerünk, amelyek helyettünk mondják el, hogy mit gondolunk a minket körülvevő világról.

 

Rendhagyó irodalom- és énekórákat is tartotok, ezek hogyan néznek ki?

Fontos számunkra, hogy zenénk segítségével az újabb generációk is megismerjék az általunk megzenésített irodalmi alkotásokat. Ezért gyakori szereplői és rendezői vagyunk alap- és középfokú oktatási intézményekben rendhagyó irodalom- és énekóráknak. Ezeken az órákon versekkel kísérve mutatjuk be a kiválasztott költő életútját egy tanórányi ?kiskoncert? keretein belül.

 

Számotokra mit jelent a Cseh Tamás-program?

A Cseh Tamás Program új kapukat nyitott meg a zenekar előtt. Egyre többen ismernek bennünket, nagyszerű érzés, hogy elkészíthetjük első lemezünket, sőt, hamarosan egy klipforgatáson is részt veszünk majd. A Program kapcsán létrejövő számos fellépés, bemutatkozási lehetőség és szakmai kihívás egytől-egyig újabb tapasztalatokkal gazdagítják a zenekart, amelyek így a továbbiakban is kreatív és lelkes zenekari munkára ösztönöznek bennünket.

Bodor Máté