A harang anyagának összetétele: 76,5% réz, 21,2% ón, 1,05% ólom, 0,24% nikkel, 0,8% antimon, 0,12% cink és némi vas, kén |
Az erfurti Mária katedrális (Mariendom) 1497 készült 11 és fél tonnás harangján egy 8 centiméter hosszú hajszálrepedés keletkezett. A repedést megváltozott hangzással jelző harangot restaurálás végett a németországi Nordlingenbe szállítják.
Az erfurti Gloriosa-harangot, a világ legnagyobb középkori harangját a dómtemplom 35 méter magas harangtoronyából kellett kiemelni.
Több ok idézhette elő a Gloriosa-harang megrepedését. A századfordulón 90°-kal elfordított harangot 1927-ben túl nehéz harangnyelvvel látták el, majd a harangszöget a műszaki adottságoknak nem megfelelően állították be.
1984-ban a harang ütési gyűrűje megrepedt, ekkor statikai, műemlékvédelmi, hely- és költség szempontok miatt nem emelték ki a helyéről, hanem hegesztéses módszerrel a toronyban restaurálták.
A toronyszobában zajló hegesztés során előizzított faszénből készített kemenceköpenybe burkolták a harangtestet és 26 órán keresztül lassan felmelegítették. A sérülési helyeken folyékony bronzzal dolgoztak. Ezt követően azbesztpaplanba burkolták, majd a toronyszobát leszigetelték és lezárták. A lehűlési folyamatot hőmérsékletméréssel nyolc napon keresztül ellenőrizték.
Erfurt városa a XV. században érte el virágzása legszebb korát, ez időben egyetemét is számosan látogatták. Fokozatos hanyatlását a szászországi polgárháborúk, az 1472-es év nagy tűzvésze és a város kereskedelmi forgalmának csökkenése váltotta ki. 1808 szeptemberében Napóleon tartott Erfurtban kongresszust. Napóleon 120 tífuszban elhunyt katonájának csontváza nemrég egy ásatás során került elő egy erfurti pincéből.