Tavaly október 1-jén nyílt meg az Art+ Cinema. Új néven indult újra a moziműhely, az Örökmozgó helyén. Sikerült azóta a látogatókban tudatosítani az azonosságot vagy éppen a különbözőségeket?
Az Art+ Cinema alapvetően nem archívumi, filmtörténeti darabokat vetít, bár filmklubelőadásain ilyen filmek is műsorra kerülnek. A profilban elsősorban friss artfilmek szerepelnek. Emellett első pillanattól kezdve nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy az Art+ Cinema rendezvények, filmklubok, filmhetek, filmnapok befogadó helye legyen. Az első hónapokban több kisebb beruházást, felújítást is meg kellett valósítanunk, amelyet a júniusra tervezett nagytermi színpadépítéssel fogunk lezárni. Úgy érezzük, a mozi megtalálta a közönségét, illetve a kommunikációs kampányunk révén sikerült tudatosítani a lehetséges közönségben a mozi új profilját.
Milyen célokkal, elhatározással indult el a mozi, és abból mi valósult meg, miről mondtak le, illetve mivel bővült azóta a célok sora?
Ahogy a mozi nevében is szerepel, mindenek előtt olyan vetítőhelyet szerettünk volna létrehozni, amely több, mint egy mozi, miközben a több mint százéves mozi hagyományait is szerettük volna megőrizni. Kialakítottunk egy második, kis vetítőt, és a két termet a hagyománytisztelet jegyében Kertész Mihályról és Lugosi Béláról neveztük el. A mozi előterében egy DVD-ket árusító bolt is helyet kapott, valamint végre megnyílik a mozi kávézója, ahol kávékülönlegességek sora várja a filmkedvelőket. Olyan barátságos agorát képzeltünk el, ahol a filmszeretet köti össze a hozzánk érkezőket, akár egy filmnézés okán vagy csak beszélgetések apropóján. Úgy éreztük, a sokszínűség, a műsor változatossága, az eddig Magyarországon nem jellemző filmes programok alternatívát kínálhatnak a többi fővárosi vetítőhely mellett. Az eddigi tapasztalataink is ezt igazolják.
Hányan látogatják a programjaikat, vetítéseiket?
Az indulás utáni első hónapok látogatói száma messze felülmúlta a várakozásainkat. Idén az első három hónapban nyolcezer fizető néző látogatta az Art+ Cinema előadásait. Nagy sikerrel megy a moziban az Anyám és más futóbolondok a családból, a Férfiak és csirkék, A kígyó ölelése. Szerette a közönség A kórust és a Menla hagyatékát is.
Számos tematikus programot nyújtanak. Melyekre a legbüszkébbek?
A rendezvények közül kiugróan népszerű volt a januári LMBTQ Filmfesztivál. Nagyon büszkék vagyunk a Faludi Filmklub vetítéseire, valamint a diafilmes családi vetítésekre is. Sikeresek a magyar filmes közönségtalálkozók és a magyar filmek DVD-megjelenéssel egybekötött közönségtalálkozós dedikálásai is. Legutoljára a Buharovoktól Az itt élő lelkek nagy része című film közönségtalálkozóját tartottuk meg, de az elmúlt hetekben volt például a Félvilág kapcsán is egy sikeres kérdezz-felelek az alkotókkal.
Milyen további tematikus programokat szerveznek a jövőben, és azok közül melyek esetében számítanak a legnagyobb érdeklődésre?
A napokban ért véget egy Zsigmond Vilmos retrospektívünk. Csinálunk egy kutyás vetítést, ahol az ebtulajdonosok négylábúikkal vehetnek részt A szoba 10-ei előadásán, majd április 11-én Kertész Imrére emlékezünk, amikor a Kertész műve nyomán készült Emelet című filmet vetítjük. Ezt követően, április 16-án és 17-én tartjuk a Budapest100 programsorozatot. Éjszakai mozimaratont szervezünk április 22-e estére, ahol karszalaggal kedvezményesen lehet egész éjszaka mozizni. Mindössze kétezer forintért akár 12 filmet is megnézhetnek a filmkedvelők.
Mi alapján állítják össze a programot?
A mozi üzemeltetője az ország egyik legnagyobb artfilmforgalmazója, a Vertigo Média, filmjeik közül a legtöbb műsorra kerül. A közelmúlt sikereiből többek között a Carol, A szoba, A kórus, Az én szerelmem, a Menla hagyatéka, a Hétköznapi titkaink és az Anyám és más futóbolondok a családból is sikerrel megy. Emellett más forgalmazók értékes filmjeit is bemutatjuk, különösképpen keressük azokat a kisebb filmeket, amelyek kevesebb lehetőséget kapnak máshol, de a közönség ennek ellenére megnézné őket, csak éppen hamar lekerültek a műsorról. A számtalan rendezvény, filmklub a játékrendi vetítések mellett is prioritás, csakúgy, mint a magyar filmek vetítése.
Takács Erzsébet