A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum régészei a székelyföldi város főtérén, a kollégiumnak a Tamási Áron Színházzal szomszédos sarkánál egy négy négyzetméteres, másfél méter mélységű szelvényt nyitottak meg az iskola alapkövét keresve, amit a korabeli leírások alapján meg is találtak.
Az alapkőből kiemelt, rozsdával borított fémhengert a felújítás alatt álló iskola vezetősége, a város polgármestere és a média jelenlétében nyitották ki. A múzeum restaurátora bemutatta a benne talált pénzérméket és a – többnyire szétmállott – írott dokumentumot. A Háromszék című lap beszámolója szerint a Mikó-kollégium 1859–1870 közötti időszakára utaló szöveg csak foszlányaiban olvasható a szétmállott papíron, az érmék beazonosítása szakvizsgálatot igényel.
Sztakics Éva iskolaigazgató elmondta: Csikós Júlia könyvtárőr kutatásai nyomán azonosították a helyet, ahol az iskola épületének alapkövét keresték a felújítási munkálatok során. A Székely Nemzeti Múzeum erre a feladatra felkért régészcsapata meg is találta, és a szerda délelőtti szakmai konzílium döntött arról, hogyan emeljék ki sértetlenül az időkapszulát.
„A Sztáncsuj Sándor vezette régészcsapat – Hőgyes Mihály Huba és Bajusz Mátyás – feltárta és megmentette történelmi örökségünk egy darabját; Lázár-Prezsmer Kinga restaurátor szakszerűen követi az időkapszula és az abban talált tárgyak sorsát. Az iskolának az a feladata, hogy ezt az örökséget felmutassa és továbbadja a következő nemzedékeknek” - írta a Háromszék.
Antal Árpád polgármester – a Maszol.ro hírportál beszámolója szerint – az időkapszula meglelését és kibontását történelmi pillanatnak nevezte, amelyből 150 év után kiderül, mit akartak az utókorra hagyni a Székely Mikó Kollégium alapítói. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint ebből a példából tanulva az épület mai felújítói is időkapszulával üzennek majd a későbbi nemzedékeknek.
Nyitókép: az időkapszula kinyitása. Fotó: Albert Levente / 3szek.ro