A fémkeresztet, amely az MBE (Member of British Empire - a Brit Birodalom Tagja) címmel járt, mind ez idáig a St. James palota központi kancelláriájában őrizték, azzal a levéllel együtt, amelyben a békeharcos muzsikus megmagyarázta a kitüntetés visszaszolgáltatásának indokait. A Beatles-rajongók, akik már elveszettnek, beolvasztottnak hitték a kitüntetést, máris azt szeretnék, ha kiállítanák. A Buckingham palota közölte, hogy erről Lennon özvegye, Yoko Ono hivatott dönteni.
A Beatles tagjai 1965-ben kapták meg az MBE-kitüntetést, kiváltva ezzel a brit konzervatív körök nem kis rosszallását. 1969 novemberében azonban az akkor már aktív béke- és emberi jogi harcos Lennon úgy döntött, hogy visszaadja, mert számára egy olyan rendszer jelképévé vált, amelynek nem kívánt részese lenni. Ekkor három azonos tartalmú levelet küldött el: egyet a királynőnek, egyet Harold Wilson miniszterelnöknek és egyet annak a rendnek, amely a kitüntetéseket adminisztrálta.
"Felség, visszaadom az MBE-t tiltakozásul a Nigériában és Biafrában való brit beavatkozás, az amerikaiak vietnami háborújához nyújtott brit támogatás miatt, valamint amiatt, hogy a Cold Turkey című dalom visszacsúszott a toplisták éléről". (Ez utóbbi már saját zenekarának, a Plastic Ono Bandnek dala volt, mellesleg "másnaposságot" jelent, és a híres békedal, a Give Peace a Chance kislemezének B-oldalán szerepelt). A küldeményt sofőrje, Les Anthony vitte el.
Gene Grimes, a liverpooli Beatles Emléktársaság vezetője úgy nyilatkozott, hogy tiszteletben kell tartani Lennon egykori döntését, ugyanakkor helyes lenne mégis kiállítani a fémkeresztet, hogy jobban tudatosuljon a közvéleményben a művész béke melletti elkötelezettsége.