Az épület felújítása és az ahhoz kapcsolódó feltárási munkálatok állami forrásból, a Nemzeti Örökség Program keretében, hat éven át folytak - tette hozzá Szarkándi Lajos, a település polgármestere. Beszámolt arról, hogy a támogatásnak köszönhetően statikailag megerősítették a templomot, fából készült tetőszerkezetét, elvégeztették a bádogosmunkákat, kicserélték a nyílászárókat, restaurálták falait, a szószéket, végül a tornyát újravakolták.
A polgármester megjegyezte: a református templom a beruházás előtt életveszélyes állapotban volt, korábban felkerült a World Monuments Fund (Világ Műemlékei Alap) listájára, azaz a New York-i székhelyű szervezet a világ száz legveszélyeztetettebb, támogatásra érdemes műemléke közé sorolta.
Szarkándi Lajos beszámolt arról, hogy miután a református közösség létszáma az elmúlt évtizedekben csökkent a 280 lelket számláló faluban, az egyház és az önkormányzat nemcsak vallási, hanem kulturális célra is hasznosítani kívánja a templomot. Szeretnénk, ha a jövőben minél több turista lenne kíváncsi Túronyra. A templom otthont adhatna koncerteknek, az épület előtti térre tervezett szabadtéri színpadon pedig sok közönségcsalogató programot szervezhetnénk - mondta a polgármester. Szerinte a fejlesztések az Európa kulturális fővárosa címet elnyert Pécs közelsége miatt is kifizetődnének a falunak.
(Múlt-kor/MTI)