Hét európai tévéspeciál, 18 európai és 13 magyar tévésorozat, 19 magyar rövidfilm, 26 magyar alkalmazott animáció és 28 magyar diákfilm versenyez június 21–25. között Magyarország legnagyobb animációs seregszemléjén. A versenyprogramok mellett tematikus panorámavetítések, retrospektív válogatások, filmszakmai konzultációk és mesterkurzusok, valamint workshopok, kiállítások színesítik majd a fesztivál kínálatát, melyen a részvétel ingyenes.
A háromtagú egész estés előzsűri tagjai Csákovics Lajos rajzfilmes, rendező, Elsässer Klaudia, a Pannonia Entertainment művészfilm-forgalmazó alapítója és Tóth László István animációs szakember voltak. A 27 nevezett munka közül 23 már több rangos fesztivált megjárt, Annecyban, Bucheonban, az Európai Filmdíjon és a Tokyo Anime Awardon elismert film.
A felhívás nem zárta ki, hogy AI, azaz mesterséges intelligencia hozzon létre filmalkotást, a nevezések között olyan is volt, melynek elkészítésében segített az AI.
Az ismert francia gyerekkönyvsorozat címszereplője elevenedik meg Benjamin Massoubre és Amandine Fredon tavaly Annecyban a legjobb film díját elnyert A kis Nicolas – Eljött a boldogság ideje! című filmjében. Két djíat is bezsebelt az Anncey Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon az európai filmdíjas Kutyáknak és olaszoknak tilos! című francia-olasz-svájci alkotás, Alain Ughetto munkája, melyben Luigi gyalog kelt át az Alpokon, hogy Franciaországban kezdjen új életet. Jean-Christophe Roger és Julien Chheng luxemburgi és francia Ernest és Celestine: A dallamok útján című filmjében a medve és az egér ezúttal visszatér Ernest szülővárosába, ahol azt kell tapasztalniuk, hogy betiltották a zenét, ezt pedig nem hagyhatják annyiban.
A portugál Nuno Beato My Grandfather's Demons című filmjében a nagyvárosban élő Rosa nagyapja váratlan halálával rájön, olyan helyen él, melyhez nem tud kapcsolódni s ahol nem érzi, hogy szeretetet kapna. A szintén portugál José Miguel Ribeiro Bucheonban két díjat nyert, Angolában játszódó Nayola című munkája a 25 éven át tartó polgárháború három generáció nőtagjaira gyakorolt hatását ábrázolja. Fájdalmas titkokra derül fény és egy döbbenetesen váratlan találkozás nagyot fordít a történeten. Ari Folman izraeli rendező Hol van Anne Frank? című filmje Kittyt, a kislány képzeletbeli barátját követi nyomon.
Két magyar film indul mind az európai, mind a magyar egész estés versenyben. A két filmet a napokban hívtak meg az idei Annecy Animációs Filmfesztiválra, ahova idén rekordszámú magyar alkotás kapott meghívást. Gauder Áron a Kojot négy lelke című filmje az indián teremtéstörténeten keresztül arról beszél, hogy miként élhetünk harmóniában a környezetünkkel, amíg nem késő. Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta rotoszkóp animációval készült Műanyag égbolt című alkotása pedig száz év múlva, a jövőbe repíti a nézőt, amikor már lehet, hogy késő. A film női főszereplőjével, Szamosi Zsófiával készített interjú itt olvasható.
A Kecskemétfilm saját alkotását, a Toldit, Jankovics Marcell utolsó alkotását, versenyen kívül vetítik majd.
Hét európai tévéspeciál, 18 európai és 13 magyar tévésorozat – többek között a Cigánymesék, a Magyar szentek vallomása, a Bab Berci kalandjai, a Bogyó és Babóca és a Puskás Öcsi és barátai –, 19 magyar rövidfilm – köztük a nemrégiben Annecyba is beválogatott 27 és a Jelenlétről –, 26 magyar alkalmazott animáció – reklámszpotok, videoklipek, szignálok és rendelt rövidfilmek –, valamint 28 magyar diákfilm versenyez június 21–25. között Magyarország legnagyobb animációs seregszemléjén. A versenyprogramok mellett tematikus panorámavetítések, retrospektív válogatások, filmszakmai konzultációk és mesterkurzusok, valamint workshopok, kiállítások színesítik majd a fesztivál kínálatát, melyen a részvétel ingyenes.
Nyitókép: Műanyag égbolt