Melyik legyen az év lepkéje?

Egyéb

Közönségszavazás dönti el, hogy a fecskefarkú pillangó, a nagy éjjeli pávaszem vagy a fehérgyűrűs csüngőlepke legyen az év lepkéje jövőre.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya jövőre indítja el Az év lepkéje programot, így idén december 22-ig lehet szavazni, hogy a fecskefarkú pillangó, a nagy éjjeli pávaszem vagy a fehérgyűrűs csüngőlepke legyen a 2023-as év lepkéje.

A szavazás elindult, a voksokat az MME honlapján lehet leadni.

A fecskefarkú pillangó országszerte elterjedt, bár a hegy- és dombvidékeken gyakoribb, azonban az utóbbi évek késői fagyos napjai és az intenzív vegyszerhasználat miatt bizonyos területeken számuk megfogyatkozott. Három nemzedéke általában áprilistól repül egészen szeptemberig.

A nagy éjjeli pávaszem Európa legnagyobb őshonos lepkéje. A nőstények szárnyfesztávolsága elérheti a tizenöt centimétert is. Országszerte általában gyümölcsösök és jó állapotú erdők közelében fordul elő. Az utóbbi pár évtizedben számuk drasztikusan csökkent.

A fehérgyűrűs csüngőlepke az egyik legdekoratívabb magyarországi csüngőlepke. Főként hegy- és dombvidékeken fordul elő, de szórványosan felbukkanhat a síkvidékeken is. Élőhelyei napos, nyílt gyepek, ahol tömegesen rajzik. Nappal aktív, általában többedmagával szívogat virágokon. Viszonylag rövid ideig, júliusban és augusztusban lehet megfigyelni.

Az MME 1979-ben indította el Az év madara programot, majd 2012-ben elindult Az év hüllője – Az év kétéltűje program is. Ehhez csatlakozik most harmadikként Az év lepkéje. Az akciók küldetése, hogy felhívják a lakosság figyelmét Magyarország természeti kincseire és az ezeket fenyegető természetvédelmi problémákra.

Nyitókép: nagy éjjeli pávaszem. Fotó: Leemage via AFP/HorizonFeatures/Viard M.