Erkel Ferenc élete és munkássága
Erkel Ferenc magyar zeneszerző, karmester, zongoraművész 1810. november 7-én látta meg a napvilágot Gyulán. Pályáját zongoraművészként és zenepedagógusként kezdte Kolozsvárott, de alkalmanként vezényelt és a zeneszerzéssel is megpróbálkozott. Pesten 1834-ben mutatkozott be, majd a következő esztendőben véglegesen ott telepedett le. Két éven át a Pesti Városi Német Színháznál, valamint a Budai Magyar Színjátszó Körnél dolgozott karnagyként. Az 1837-es évben a Pesti Magyar Színházhoz, a későbbi Nemzeti Színházhoz került előbb ügyelői, majd első karmesteri minőségben. Itt mintegy három évtizeden át munkálkodott. Első operáját, a Bátori Máriát 1840-ben írta meg. A szövegkönyv szerzője Egressy Béni, aki ezután egészen haláláig (1851) segítőtársa volt operaszerzői munkájában.
Erkel Ferenc 1844-ben megnyerte a Kölcsey Ferenc Himnuszának megzenésítésére hirdetett pályázatot. Az 1848?1849-es forradalom és szabadságharc után a főváros hangversenyéletének fellendítésén fáradozott. Vezetésével alakult meg 1853-ban a Filharmóniai Társaság, amelyet számtalan esetben vezényelt. Bánk bán című operáját, amely egyben pályájának csúcsát is jelentette, 1861-ben mutatták be. Közreműködött 1875-ben a Zeneakadémia megalapításánál, amelynek ezután tíz éven át igazgatója és zongoratanára volt. Az 1884-ben megnyíló operaház főzeneigazgatója lett. Erkel nevéhez fűződik a magyar nemzeti opera megteremtése. Nyugati, elsősorban olasz és francia operai mintákra támaszkodva, a 19. századi magyar verbunkos zene átélésével, kifejezési lehetőségeinek finomításával és kiszélesítésével sikerült viszonylag egységes nemzeti operanyelvet kialakítania. Mint karmester és szervező egyéniség rendkívül sokat tett a magyar főváros zenei életének felvirágoztatása érdekében.
Érdekességek Erkelről születésnapján
Ő volt a Zeneakadémia első igazgatója, kilenc tantárgyat tanított, olykor Liszt Ferencet helyettesítette.
Kiváló sakkozó volt, ő alapította a Pesti Sakk-kört.
Erkel hozta létre az első magyar hivatásos szimfonikus zenekart, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát.
Az első zeneszerző volt, aki cimbalmot használt operazenekarban. A Bánk bán bemutatóján 15 éves fia, Sándor játszotta a cimbalom szólamot, mert a zenekar tagjai közül senki nem tudott cimbalmozni.
Erkel dirigálta Magyarországon először Beethoven IX. szimfóniáját.
Pályáját zongoraművészként és zenepedagógusként, Kolozsváron kezdte, és egész életében ezt vallotta: ?Ami vagyok, azt mind Kolozsváron töltött éveimnek köszönhetem?.
Kultúra.hu
Forrás: MTI Sajtóadatbank