Mentés másként

Egyéb

A Mentés másként című fotó- és videótárlat tíz fedél nélküli ?alanya? a Restart elnevezéssel indult programban vett részt, melyet a Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány indított el. Ennek részeként a közösségi adományozási kampánnyal sok száz egyéni felajánlásból összesen több mint egymillió forint támogatáshoz jutottak a mentoráltak. A Restart program lényege, hogy olyan eszközökhöz (végzettség, munkaeszköz stb.) juttatja a rászorulókat, amelyek lehetővé teszik számukra a kitörést, amelyek munkalehetőségeket teremtenek, így biztosítva a továbblépést.

?A Zöld Pók és a Van Esély Alapítvánnyal közösen azt gondoltuk, ennek a projektnek nem az az egyedüli célja, hogy megvalósuljon a közösségi adományozás. A lényeg egyfajta szemléletformálás. Szeretnénk, ha az emberek rájönnének arra, hogy maguk is tehetnek olyan ügyekért, amelyeket fontosnak éreznek? ? mondta Papp Áron Gergely, a Zöld Pók Alapítvány munkatársa, aki operatőrként és vágóként a projekt kapcsán forgatott videók elkészítésénél segédkezett.

scan0072_600x471.png
VilmosFotó: Halász László

A kampányban részt vett tíz hajléktalan nem automatikusan került a szerencsés kiválasztottak közé: igen komoly feltételt kellett teljesíteniük ahhoz, hogy egyáltalán esélyük legyen segítséget kapni. ?Annak, aki azt szerette volna, hogy indítsunk neki adománygyűjtő kampányt, pályáznia kellett ? le kellett adnia egy üzleti tervet, ám nem egyedül, hanem egy szociális munkással közösen. A pályázat része volt az ő fizetésük is. Azokat a jelentkezőket választottuk ki, akiknél láttuk, hogy ez a kevés összeg, ez a pici plusz valódi segítséget fog nyújtani. Egyébként nagyon nagy volt a túljelentkezés? ? mesélt a pályázás hátteréről Gergely.

A közösségi adományozási kampány keretében végül László, Orsi, Marika, Gabi, Jani, János, József, Lajos, Mariann és Vilmos jutott olyan pénzbeli támogatáshoz, mely nagymértékben hozzájárult akár tanulmányaik folytatásához, akár új, a munkához szükséges eszközök vásárlásához. ?Mi vagyunk azok, akik nem adják fel? ? mutatták be magukat a projekt végén, melynek két éve alatt a programban részt vevő civilek segítették, fotózták, filmezték a napi küzdelmüket, kitörésüket a hajléktalanságból.

Néhány példa a sikertörténetek közül:

  • László számára 45 adományozó összesen 112 ezer forintot gyűjtött össze ? ennek köszönhetően nemcsak jogosítványt szerzett, hanem egy személygépkocsit is vásárolt, amellyel munkába jár, ugyanis egy éve stabil munkahellyel rendelkezik
  • Orsit 48 önzetlen ember támogatta abban, hogy a szükséges 161 300 forint összeadásával laptopot vásároljon a szakdolgozatíráshoz, melynek egy részét már meg is írta, tervei szerint idén tavasszal fogja leadni és megvédeni diplomamunkáját
  • Vilmos részére 46 adományozó adott össze 158 ezer forintot, amelyből nemcsak a munkájához szükséges szerszámokat tudta megvásárolni, hanem az otthonául szolgáló nyári lak téliesítésére, élhetőbbé tételére is futotta a támogatásból.
orsi_600x396.png
OrsiFotó: Bihari Ágnes

Természetesen nem lehetett volna sikeres a program, ha nincsenek az adományozók. Azok, akik hittek abban, hogy igenis a hajléktalan embereknek is jár egy második esély. ?Sok száz adományozó meglehetősen gyorsan összeadott több mint egymillió forintot, ami azt bizonyítja, hogy a segítő szándékot illetően nagy potenciál van ebben a társadalomban? ? hangsúlyozta Gergely.

A fotókból és videókból készült kiállítást április 6-áig láthatták az érdeklődők a budapesti Tranzit Art Caféban, ám ezzel nem ért véget a történet: a szervezők szándéka ugyanis az volt, hogy a létrejött tárlatot vándorkiállításként eljuttassák az ország minden tájára. A terv valósággá vált: a kiállítás jelenleg a budapesti Aurórában (1084 Budapest, Auróra utca 11.) tekinthető meg május 18-áig.

Szíjjártó Anita