Koroknai Edit, a Modem igazgatója az MTI-nek elmondta: a mintegy 10 milliárd forint biztosítási összértékű modern képzőművészeti gyűjtemény több mint egyéves előkészítő munka és komoly diplomáciai összefogás eredményeként érkezett Debrecenbe. Az alkotásokat június 11-én 11 ládába csomagolták és Johannesburgban repülőre tették, végül június 12-én délután megérkeztek a debreceni Modembe.
A ládákban több mint félszáz remekmű, köztük Monet, Van Gogh, Cézanne, Matisse, Modigliani, Picasso, Andy Warhol és Lichtenstein olajképei, rajzai találhatóak meg ? mondta el az igazgató, hozzátéve, hogy a művek csaknem 48 órán át akklimatizálódnak, kicsomagolásuk csak azt követően kezdődik. A kilencezer darabos gyűjteménnyel rendelkező Johannesburgi Művészeti Galéria (JAG) két szakembere is elkísérte az anyagot, a JAG gyűjteménykezelője és művészettörténésze a bontás, állapotfelmérés és installálás során végig felügyeli a debreceni munkálatokat.
A Magyarországon még nem látott alkotásokból nyíló tárlatra a Modemben infrakapukat és új bejáratot is építettek, emellett fegyveres őr is vigyázza majd az alkotásokat. Az Impressziók című tárlat legtöbbre becsült darabja, a több mint 3 milliárd forintra értékelt Folyópart Veneux-nél című 1881-es olajkép, amelyet a legtisztább impresszionistaként emlegetett és legképzettebb alkotónak tartott Alfred Sisley készített ? hangsúlyozta az igazgató.
A tárlat hat szekcióban mutatja be a 19. század második felének és a 20. század első felének művészeti törekvéseit Süli Zakar Szabolcs kurátor munkája nyomán. Az elsősorban kronológiai elvet követő rendezés a preraffaeliták (köztük John Everett Millais és Dante Gabriel Rossetti), a barbizoni iskola (Gustave Courbet és Jean-Francois Millet), az impresszionisták (Boudin, Degas, Sisley, Monet), a posztimpresszionisták (többek között Cézanne, Signac, Derain) alkotásai mellett külön szekcióban vonultat fel válogatást a korszak rajzaiból olyan alkotóktól, mint például Picasso, Van Gogh vagy Modigliani ? ismertette a részleteket Koroknai Edit.
A válogatás figyelmet szentel a 20. század dél-afrikai művészetének is: az ezt bemutató szekcióban főként a helyi expresszionizmus egyik jelentős képviselőjének számító Maggie Laubser, továbbá Maude Sumner, Selby Mvusi és George Pemba munkái kerülnek a falakra. Hozzátette: az Impressziók utolsó szekciójában a század második felének kiemelkedő képviselői, Pablo Picasso és Francis Bacon, valamint az amerikai pop art két főszereplője, Robert Lichtenstein és Andy Warhol jelenik meg, utóbbitól a Joseph Beuysnek ajánlott triptichon szerepel a kiállításon, amely szeptember 23-ig látható a Modemben.
Forrás: MTI