Mézeskalácstól a Gólemig – Kulturális központ a Csányi utcában

Színpad

A mézeskalács és a gólem között első pillantásra nehéz kapcsolatot találni, a gordiuszi csomó a történelem és a kultúra segítségével oldható ki. A Gólem Színház a budapesti belváros régi épületében lelt otthonra, amely egykor mézeskalács-készítő üzemként működött. Frissen felújított tereit jártuk be.

Hazánk első zsidó színházát a gólemről, a zsidó folklórból ismert, életre keltett agyagemberről nevezték el. Az agyagból összegyúrt, a szájába tett papír által életre keltett figura az intézmény tevékenységének jelképe: az emberi sorsokból összegyúrt „agyagot” a színészek játéka kelti életre.

Az alapító, Borgula András a Tel Aviv-i Egyetem színház-rendező szakán végzett, hazatérése után hívta életre a Gólemet. A színház igyekszik szokatlan, progresszív zsidó és egyben magyar darabokat a repertoárjába válogatni.

Bár már 2005-ben megalakult, otthonra csak tavaly lelt. A VII. kerületi önkormányzat támogatásával, az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár szomszédságában, a Csányi utcában, egy felújításra váró bérház földszintjén alakították ki a színházat és egy kávézót is. Az önkormányzat a Csányi utca művészeti központtá alakítását vette tervbe a két szomszédos telken működő kulturális intézménnyel, azt remélve, hogy ezek majd további művészeti projekteket vonzanak ide. Hogy komolyan gondolta ezt a kulturális fejlesztést, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a két polgármester, a jelenlegi, Niedermüller Péter és elődje, Vattamány Zsolt is részt vettek a megnyitóünnepségen.

Borgula András büszkén mutatta be a színház épületének minden zegzugát. A társulat maga is tevékenyen részt vett a bontási és az építési munkálatokban. Megnéztük a 99 főt befogadó nézőteret és színpadot, a kicsiny öltözőt, az irodát, amely egyben társalgó, a kelléktárat és az udvaron kialakított, a ház lakói számára is nyitott pihenőt.

A kulturális központtá fejlődés újabb lépéseként egy másik társulat, az Apertúra is itt, a Csányi utca 3. másik földszinti szárnyában lel majd otthonra. A korábbi k2 színház 12 év működés után megszűnt, a társulat több tagja azonban Apertúra – Perpetuum Manufaktúra néven tovább működik, egyelőre a Gólem Színház fogadja be őket. Az Apertúra követi a Gólem által kitaposott utat: a régi bérház helyiségeit saját kezűleg alakítják át színházi előadások számára alkalmas térré.

A Gólem Színház vasárnap a Gólem Fesztiválon várja a látogatókat.

A képek a szerző felvételei.