A kis településeken is könyvhöz juttatják az embereket: felújítják az összes fiókkönyvtárat, és könyvtárbuszok járnak ki a lakókhoz. A könyvtárak, levéltárak és múzeumok teljes gyűjteményének felét szeretnék digitalizálni 2020-ra. Többek között ezekről a teljesítményekről és célokról beszélt január 9-én Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár Budapesten, egy sajtótájékoztató keretében. Cikkünkben pontokba szedve mutatjuk be olvasóinknak, mit érdemes tudni a fejlesztésekről, eredményekről, tervekről, és mi mindent köszönhetünk majd a mindennapokban ezeknek.
1. Megújulnak a színházak, a közterek
Nagyon fontos minél több emberhez eljuttatni a kultúrát, ezért hatalmas léptékben javul az infrastrukturális ellátás ? és nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is. A fejlesztésekre 360 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből 60 milliárd forint kifejezetten a vidéki felújításokra. Többek között színházak, közterek újulnak meg ennek köszönhetően. A Modern Városok Program keretében például a Szolnoki Művésztelep kap teljesen új külsőt.
2. Fejlesztik a vidéki állatkerteket
Számos állatkerti fejlesztés is lesz vidéken, így a jövőben ellátogathatunk majd a felújított nyíregyházi, veszprémi és győri állatkertbe.
3. Több helyszínre látogathatnak el kedvezményesen a diákok
Népszerűvé vált a múzeumba járás, már 10 millió fölé emelkedett a múzeumba látogatók száma, annak ellenére, hogy a felújítások kapcsán több fővárosi múzeum is bezárt. A múzeumfejlesztéseknek köszönhetően egyre szélesebb kört érnek el a múzeumok, és a szám tovább nőhet, hiszen a Kultúráért Felelős Államtitkárság növelte a MÁV-kedvezményes helyek számát. Eddig tizenhárom fővárosi és egy vidéki helyszínt látogathattak meg kedvezményesen a diákok. Ez most több mint harminc fővárosi és vidéki történelmi, nemzeti és kulturális helyszínnel bővült. ?A tanulmányi kirándulások különösen fontos szerepet töltenek be a diákok életében, élményekkel, tapasztalatokkal lehetnek gazdagabbak a fiatalok? ? tudtuk meg Hoppál Pétertől.
4. A legkisebbekhez is elér a kultúra
?A legkisebbekre is gondolunk, ezt demonstrálja a Kincses Kultúróvoda-program, melynek keretében támogatásban részesülnek azon óvodák, ahol a pedagógusok belecsempészik a népművészetet, a kultúrát a gyermekek nevelésbe? ? fogalmazta meg az államtitkár, kiemelve: idén még több forrás jut majd a programra.
5. Digitalizálják a közgyűjteményt
Fontos a 21. század kihívásainak megfelelni, ezért a teljes, állami és önkormányzati fenntartású közgyűjtemény dokumentumállományának legalább felét digitalizáljuk 2020-ra ? ígérte Hoppál Péter. A könyvtár, levéltár és múzeumi gyűjtemény digitalizálására 10 milliárd forint forrást biztosít a kormány.
6. Könyvtárbuszok járnak a kis településekre
A kulturális alapellátás egyik fontos célja könyvhöz juttatni az embereket. Így az ötezer fő alatti településeket is bevonták a könyvtári szolgáltatásba. A fiókkönyvtárak 70 százalékát felújították, a kisebb helységekre pedig könyvtárbuszok járnak hetente, kéthetente. A terv az, hogy 2018 végéig minden vidéki fiókkönyvtár fejlesztése megtörténjen.
7. Milliárdokkal támogatják a néptánc- és a népzenei együtteseket
Elindult a Csoóri Sándor Program, melyre idén a kormány 2,5 milliárd forintos forrást nyújtott. Az államtitkár kiemelte: jövőre, 2018-ban már duplájára, ötmilliárd forintra nő ez a támogatási összeg, így összesen 7,5 milliárd forinttal segítik a hazai magyar és nemzetiségi, valamint határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök szakmai munkáját.
8. Új szak indult el a felsőoktatásban
Összesen hét tudományegyetemen indult el a közösségszervező BA szak 2017 szeptember elsejétől. A közművelődést kiszolgáló alapszakra több mint háromszáz hallgató nyert felvételt.
9. Több támogatást kapnak a fiatal tehetségek
Még több támogatást kapnak a tehetséges fiatal művészek, hiszen 2018-tól a MANK Nonprofit Kft. (MANK) által kezelt 12 alkotóművészeti ösztöndíj összegét 100 százalékkal emelik. Így bruttó 100 ezer forint helyett bruttó 200 ezer forintot vihetnek majd haza az alkotók. Emellett két új ösztöndíj is elindul. A Szegedi Kis István kutatói ösztöndíj célja a magyar kultúrtörténet és egyháztörténet korai protestáns egyház-, irodalom-, liturgia- és társadalomtörténeti kutatásának ösztönzése lesz, és évente 10 fő nyerheti el az ösztöndíjat. Az Oláh János szerkesztői ösztöndíj célja pedig, hogy tehetséges fiataloknak nyújtson segítséget a könyv- és folyóiratszerkesztői pályakezdéséhez, valamint kedvező feltétételeket biztosítson a magas színvonalú szakmai gyakorlat megszerzéséhez. Az ösztöndíjat két évre kaphatja meg 10 fő, és kétévente fogják kiírni.
10. Művészjáradékot kaphatnak az alkotók
Művészjáradékot kaphatnak életük végéig a 65 éven felüli, már valamilyen állami kitüntetéssel jutalmazott művészek, akik más állami támogatásban nem részesülnek.
11. Új iskolai kórusok jöttek létre
A 2017-es év derekán pályázatot hirdettek iskolai kórusok alapítására, illetve már meglévő énekkarok munkájának támogatására. Az emberi erőforrások minisztere által hirdetett programra 100 millió forintos keretösszeget biztosítottak. A már működő énekkarok egymillió forintra, míg az alakuló új iskolai kórusok 500 ezer forintra pályázhattak, amennyiben az énekkar az Éneklő Ifjúság hangversenyen minősítést kért. Abban az esetben, ha még csak a kezdő lépéseket vállalták az induló kórusok, 300 ezer forint támogatást nyerhettek el. Az államtitkár kiemelte: majdnem 300 iskola adott be sikeres pályázatot, és mindegyik meg is kapta a támogatást. Jó hír, hogy közülük 61 iskola vállalta: új kórust indít. A cél: minél több gyerekhez eljuttatni az éneklés felszabadító, csodálatos élményét.
Kultúra.hu
12. Eredmények számokban:
Országszerte 54 kulturális infrastruktúrát érintő nagyberuházásra 83,5 milliárd forintot költött a kormányzat 2017-ben.
Tavaly a kulturális államtitkárság az előirányzott 118 milliárd forint helyett 136,7 milliárd forint forrást használt fel.
Közösségfejlesztésre, tanulástámogató infrastruktúrára és iskolán kívüli tanulásra több mint 100 milliárd forint európai uniós forrást sikerült pályázaton kiosztani.
Tavaly 15 százalékos illetménypótlékkal nőtt a kulturális területen dolgozó közalkalmazottak bére, ez több mint 20 ezer főt érint.
Idén egymillió 800 ezer forintra emelkedik a települések könyvtári és közművelődési feladatokra fordítható normatív támogatása.
Hoppál Péter elmondta: 2017 végén mintegy nyolcmilliárd forint költségvetési maradványforrás érkezett az ágazatba, ebből mintegy kétmilliárd forintot a Nemzeti Színház felújítására, 300 millió forintot a miskolci Bartók Plusz Operafesztivál támogatására fordítanak.
Idén a vidéki fesztiválok támogatási kerete 500 millióról 750 millió forintra nő.
Forrás: MTI/Kultúra.hu
Fotó: Csákvári Zsigmond