Michelangelo tanítványa festhette az Angyali üdvözletet

Kultpol


MoraFerencMuzeum_Angyaliudvozlet_AzAngyal.jpg
A festmény részlete: az Angyal

Az újjászülető, ismeretlen mű példátlan érdeklődést keltett az itáliai reneszánsz cinquecento-korszakát kutató hazai és külföldi művészettörténészek körében.

A szakértők többségének csaknem egybehangzó véleménye szerint a XVI. században élt Giorgio Vasari, a Medici-család szolgálatában álló művész és építész, Michelangelo tanítványa lehet az Angyali üdvözlet alkotója - mondja Szabó Tamás, a Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti osztályvezetője.

Giorgio Vasari olasz festő, építész, művészettörténeti író volt. Michelangelo tanítványaként a mester nagy római falfestményeinek másolásával képezte ki magát. Vasari Firenzében nagyrészt a Medici-család szolgálatában állt. A Palazzo Vecchio udvarának, nagy termének és melléktermeinek freskóképeiben főleg a Mediciek történetének egyes jeleneteit ábrázolta.


MoraFerencMuzeum_Angyaliudvozlet_Maria.jpg
A festmény részlete: Mária

Számos képe közül a legnevezetesebbek: Az utolsó vacsora (Firenze, Sta Croce kolostor); Keresztelő Szent János lefejezése (Róma, S. Giovanni Battista); Krisztus föltámadása (sienai akadémia); Szent Gergely (bolognai képtár); Caritas (madridi múzeum).

A kutatók szerint a reneszánsz szót minden bizonnyal ő írta le először. Az Uffizi-palotát, mely a Mediciek kormányzatának székhelye volt, Vasari tervezte. Vasari klasszikus építészeti elemeket alkalmazott ugyan, mégis eredeti módon álmodta meg a szerkezeteket. Michelangelóval tanítványi-baráti kapcsolatban volt, festett képeket is a maestro útmutatásai szerint és az ő tanácsára kezdett építészeti tanulmányokat folytatni.

A Móra Ferenc Múzeum tulajdonában lévő Angyali üdvözlet táblakép - ha a szakértői vélekedések tejes mértékben bebizonyosodnak és tényleg Vasari a szerző - a második magyarországi közgyűjteményben, magyar földön őrzött Vasari-mű.