amerika_onkentesei_600x415.png
Susan Meiselas: Amerika önkéntesei (részlet a sorozatból), USA, New York, 1977 ? susanmeiselas

 

Susan Meiselas (1948) elsősorban periférikus társadalmi csoportok történeteit mutatja meg, a kívülállókat. 1979-ben a nicaraguai forradalom alatt készített képeiért elnyerte a Robert Capa Arany Medál díjat. Az Amerika önkéntesei című sorozatában az otthontalanok életét követte, akiket egy szervezet azért toborzott, hogy Mikulásnak öltözve pénzt gyűjtsenek a hajléktalanszállóknak.

Meiselas egy kora reggel otthona közelében összefutott egy Mikulással. Tudni akarta, ki ez az ember, így fedezte fel az Amerika önkénteseit. A legtöbb ember a járdán csak elment mellettük, néhányan adtak nekik pénzt, mások pedig a Mikulás térdére ültették a gyermekeiket, nem gondolva arra, hogy ezek az emberek honnan jöhettek.


mikulas_fehet_papirral_600x400.png
Juha Suonpää: Felemelkedés ? Mikulás fehér papírral (részlet a Szent melankólia című sorozatból), Norvégia, 2010 ? holymelancholy.fi

Juha Suonpää (1963) fotós, filmes, kutató és tanár. Szent melankólia című sorozata kritikusan vizsgálja a nemzeti sztereotípiákat, a nyugati művészeti kifejezés kánonjait és a vizuális manírokat. Egy bizonyos művészeti ?sikerreceptet? fedezett fel, amely a forma-analízis művészeti vizsgálatán alapul. Sorozatának darabjaiban a szóban forgó receptet fekete humorral fűszerezett komolysággal alkalmazza. A Szent melankólia alkotásainak kiindulópontjai a művészettörténetből ismert festmények, valamint a finn nemzeti romantika. A finn Mikulás, a Joulupukki itt a finnség alteregója. A sorozat már a Capa Központban is szerepelt, a 2017-ben megrendezett Független objektív - Kortárs finn fotográfia kiállításon.


08_jessie_rieser_600x464.png
Jesse Rieser: Karácsony Amerikában (részlet a sorozatból), 2010?2018 ? jesserieser.com

Jesse Rieser (1980) egyesült államokbeli dokumentarista fotográfus, aki elsősorban az amerikai élet különböző jelenségeivel foglalkozik. Lenyűgözte őt az ünnep, amely ennyi embert arra késztet, hogy napikat szenteljen fények felaggatásának, és a házukat, az udvarukat a vidámság emlékműveivé avassák. 2009-ben kezdte el sorozatát, számos helyre utazott el az Egyesült Államokban, hogy megkeresse a legextrémebb dekorációkat. Mindezt ugyanakkor nem teszi kritika tárgyává, a témához inkább iróniával közelít, ahogy ő mondja, ez a sorozat az ?ünneplés ünneplése?.


10_jessie_rieser_600x437.png
Jesse Rieser: Karácsony Amerikában (részlet a sorozatból), 2010?2018 ? jesserieser.com

?A zöld izzók és a piros fények mögött, a csillámló ezüstflittereken túl, az illatos fenyőfaágak körül egy másféle karácsony időzik, az ellentmondások karácsonya. Ez egy karácsony, ahol kifaragott habkatonák védik a Mikulást egy templom parkolójában az ünnepi parádé előtt. Ez egy karácsony, ahol piros sapkák tengerében több ezer Mikulás fut az éves jótékony célra fordított pénzgyűjtő akción. Ez egy karácsony, ahol a garázsok és a lakások gondosan kidolgozott, ünnepi csodaországgá változnak. Ez egy karácsony, ahol a keresztény családok újból eljátsszák Krisztus születését, ahol a Mikulás egy bárban biliárdozik, és ahol a több az több az több? nyilatkozta.

Forrás: capacenter.hu