Győri pár fogad örök hűséget egymásnak a 24. alkalommal megrendezendő barokk esküvőn Győrben augusztus 13-án ? jelentette be a szervező Győri Művészeti és Fesztiválközpont július 20-án sajtótájékoztatón, a megyeszékhelyen. Serfőzőné Tóth Andrea igazgató elmondta, hogy hat pár jelentkezett az esküvőre, közülük választották ki Kiss Zsuzsa Juditot és Kőhalmi Andrást. A menyasszony óvónőként, a vőlegény vállalkozóként dolgozik a megyeszékhelyen, és többször látták már a ceremóniát.
A háromnapos programot részletezve hozzátette: augusztus 12-én este a hagyományos szerenáddal veszi kezdetét a rendezvény, amelyet a Magyar Állami Operaház énekesei adnak a menyasszonynak a Zichy-palotában. Ezt követően Rákász Gergely koncertorgonista lép fel a Széchenyi téren, míg augusztus 13-án a belvárosi utcákban kézművesek, pantomimművészek és táncosok elevenítik meg a barokk kort, valamint gyermekprogramok és barokk tematikájú városnézések is lesznek egész nap. Az Esterházy-palota erkélyén többször lesz toronyzene, a Baross úton és a Széchenyi téren pedig barokk táncokat mutatnak majd be.
A barokk felvonulás este hét órakor kezdődik, amelyen a menyasszonyt és a vőlegényt mintegy kétszáz jelmezes kíséri a Városház tértől a Dunakapu térig, ahol a 17. századi főúri szokások szerint adják össze őket. Az esküvő után a Musica Historica Együttes közreműködésével táncos mulatságot rendeznek. Másnap korabeli játszótér és kézműves játszóház várja a legkisebbeket, de egész nap táncos és zenés bemutatókat is tartanak a belvárosban.
A program ezúttal is kiegészül a Győri Reneszánsz és Barokk Hét programjaival, amely augusztus 13-ig mindennap más-más helyszínen kínál koncerteket.
Somogyi Tivadar alpolgármester a sajtótájékoztatóan arról beszélt, hogy a program azért is sikeres, mert a városnak azt a történelmi korát idézi meg, amikor a mai belváros utcaszerkezete és építészete kialakult.
A látogatók tehát már augusztus 12-én láthatnak korhű felvonulást, amikor is zászlóforgatók, kisasszonyok és urak sétálnak a szerenád helyszínére, ahol a vőlegény ajándékozza meg muzsikával szíve választottját. Rákász Gergely koncertjén pedig az idén 260 éve született W. A. Mozart vidám, szertelen, és zseniális világa elevenedik meg. Vendégek lesznek még a műsorban a nagy kortárs Beethoven, a szintén évfordulós Liszt Ferenc, a Barokk Esküvő korszakát pedig Bach idézi. Rákász Gergely a tőle megszokott módon zenei időutazásra is invitál, a zenetörténet izgalmas és érdekes anekdotáival felvezetve az egyes zeneműveket.
A fő program természetesen augusztus 13-án lesz, és a Barokk felvonulással veszi kezdetét. Az ifjú pár ekkor indul el a násznéppel, több mint 200 jelmezes fővel az esküvői ceremónia helyszínére. A menetet az Óriásnő, a termékenység szimbóluma vezeti, őt követik aranykocsikon a megszemélyesített erények, az Igazságosság, a Mértékletesség, a Bölcsesség és az Erő, valamint Fortuna szerencseasszonya, mint jókívánságok. A zenészek, táncosok vidám kavalkádja egy valóságos divatbemutató, ahol a hagyományos barokk öltözetek mellett a parodizált jelmezeket viselő bolond zenészek, dámák teszik még látványosabbá a menetet.
A ceremónia során kiderül, hogyan fogadott egymásnak örök hűséget egykor a XVII. században egy magyar főúri pár. A vőlegény térden állva kéri meg arája kezét, fogadalmuk után aláírják a móringlevelet a hozományról, a város ?elöljárója? megerősíti együvé tartozásukat, és ujjukra kerül a jegygyűrű. A nyoszolyólányok a menyasszony fejére helyezik az asszonyság jelképét jelentő fejdíszt, amelyet a vőfélye karddal vesz le a fejéről és a nézők közé hajítja. Táncosok vonulnak be, fáklyával táncolják körbe a házasokat, szállnak a fehér galambok, végül a gazdagság szimbólumaként SWAROVSKI kristályok hullanak, nagy örömére kicsiknek és nagyoknak.
Az esküvőt táncmulatsággal ünneplik meg a vendégek és a nézők. A 17?18. századi középosztály táncai, a kontratáncok egy-kettőre megkedvelhetőek és járhatóak azok számára is, akik még soha nem próbálták. A könnyű, magával ragadó formációk a ?flow? élményét nyújtják.
Táncmester: Kovács Gábor Phd.
Zene: Musica Historica Együttes
Helyszín: Dunakapu tér
Angyalok a győri éjszakában címmel pedig esti városnéző séta is indul. Győr csodálatosan kivilágított barokk belvárosa éjszakai fényében pompázva nyáresti sétára hívogat. A kíváncsi tekintetek előtt ezúttal feltűnnek Győr angyalai is. A sétát vezeti: Csobayné Pintér Éva
Aki már túl fáradt lenne a sétához, bepótolhatja másnap, augusztus 14-én, amikor az elmúlt korok építőművészetének, történetének legbeszédesebb emlékei, gazdagon díszített templomok, mozgalmas szobrok, pompázatos paloták, díszes homlokzatú, zárt sarokerkélyes lakóházak között sétálva egy időutazás részesei lehetnek a vendégek. Egy más korba, a 17-18. század világába, egy gazdag kereskedőváros, egy hajdan nyüzsgő polgárváros mindennapjaiba nyerhetnek betekintést a Barokk Esküvő idején különleges városnéző sétánkon. A sétát vezeti: Kauker Bálint
Koncert is vár minket aznap. Ha ezt Bach hallaná? címmel Fugato Orchestra koncertjét hallhatjuk. A háromszoros Fringe-közönségdíjas Fugato Orchestra, a hazai zenei élet egyik legsokoldalúbb formációja. Az együttes egyesíti a minőségi könnyűzenét a mesterien megírt komolyzenével. A Fugato színes és virtuóz hangzásvilágát a szimfonikus hangszerek dobbal, basszusgitárral és elektronikával történő társítása teszi egyedivé. A már külföldön is sikerrel bemutatott Ha ezt Bach hallaná? című előadás izgalmas Bach-feldolgozásokból, régizenei elemeket átörökítő szerzeményekből valamint a barokkból is inspirálódó, a ?progresszív rock? virágkorában keletkezett művek kamaraátirataiból áll. A zeneszerző Alpár Balázs, aki a Müpa és a Klasszik Rádió hang-arculatának tervezése mellett számos film- és reklámzene esetében mutatta már meg tehetségét. A koncert során az ő átiratai és szerzeményei csendülnek fel, izgalmas és egyedi stílusban. A zenekar vendége ezen az estén Hien lesz, aki a 2014-ben elnyerte az Év Énekesnője címet, és jelenleg a világ legjobb könnyűzenei egyetemének, a Berklee College of Musicnak ösztöndíjas hallgatója.
Kísérőprogram:
8. Győri Reneszánsz és Barokk Hét
Augusztus 7., vasárnap, 18 óra
Nyitókoncert:
Ensemble Cantilene
A barokk zene gyöngyszemei ? Zenei utazás Nápolytól Londonig
Anneke Boeke ? furulya
Lesták Bedő Eszter ? hegedű
Mahdi Kousay ? gordonka
Csizmadia Angelika ? csembaló
Helyszín: Nagyboldogasszony Templom
Győr-Kisbácsa, Boglárka u. 2.
Augusztus 8., hétfő, 20 óra
Barokk zenei virágok a 17?18. századi Európában
Közreműködnek a kurzusvezető tanárok:
Andrejszki Judit ? ének
Kállay Ágnes ? cselló
Kállay Katalin ? furulya
Takács Szilvia ? csembaló
Vitárius Piroska ? hegedű
Helyszín: Szent Kamillus templom
Győr, Kálvária u. 15.
Augusztus 9., kedd, 20 óra
?Viccelnek velem?
?Stylus fantasticus? Karinthy tollából
a Tercina együttes koncertje
Vitárius Piroska ? barokk hegedű
Kállay Katalin ? furulya
Győri István ? lant, reneszánsz gitár
Közreműködik: Kálid Artúr ? színművész
Helyszín: Zichy-palota
Győr, Liszt Ferenc u. 20.
Augusztus 10., szerda, 19 óra
Deákok, lovagok, trubadúrok
Középkori világi muzsika (12?15. század)
a Musica Historica együttes koncertje
Helyszín: Esterházy palota
Győr, Király u. 17.
Augusztus 11., csütörtök, 19 óra
Fortepiano-kamarakoncert
Közreműködnek a régizenei kurzus tanárai és hallgatói
Helyszín: Zenekápolna
Vámosszabadi, Béke u. 4.
Augusztus 13., szombat, 15 óra
Zárókoncert a kurzushallgatók részvételével
Helyszín: Harmónia-terem
Győr, Csaba u. 3.
Forrás: Kultúra.hu/MTI