A Millenárison, a Nemzeti Táncszínházban megvalósuló eseményen életművéből készült versgyűjteménnyel ünnepli 70. születésnapját Parti Nagy Lajos, a jelenről fest tragikomikus képet új könyve bemutatóján Bödőcs Tibor, és a 20 éve megjelent Túl a Maszat-hegyen folytatásával érkezik Varró Dániel. Itt mutatja be harmadik verseskötetét Szendrői Csaba, az Elefánt zenekar énekese, a Férfiidők lányregénye folytatásával érkezik F. Várkonyi Zsuzsa, új könyvét hozza el a Margóra Benedek Ágota és Pető Péter is. Babarczy Eszter néhány szabályt írt a boldogsághoz, Nagy Gabriella a cinkotai bádoghordós sorozatgyilkosságot beszéli el. Tisza Kata könyvbemutatóján a társ- és kapcsolati függőségekről, a szabadulásról és a pszichológia lehetőségéről is szó lesz.
Új könyvvel jelentkezik az őszi Margón mások mellett Áfra János, András László, Babiczky Tibor, Baráth Katalin, Bíró Szabolcs, Bódis Kriszta, Bognár Péter, Csalár Bence, Harag Anita, Hartay Csaba, Hatos Pál, Huszti Gergely, Iványi Orsolya, Jánossy Lajos, Jordán Ferenc, Kiss Ottó, Kordos Szabolcs, Mészöly Ágnes, Száraz Miklós György, Tóth Kinga, Szilasi László, Ughy Szabina és Vágvölgyi B. András.
Idén minden eddiginél több külföldi szerzővel lehet találkozni az őszi Margón. Izlandról Sigríður Hagalín Björnsdóttir krimiíró mellett két regényét mutatja be a népszerű Menny és Pokol trilógia szerzője, Jón Kalman Stefánsson. A brazil Luiz Schwarczot Orvos-Tóth Noémi kérdezi Légszomj című memoárjáról, a bipoláris zavarról, a család fontosságáról és a holokauszt generációkon átívelő hatásairól. Új regényével mutatkozik be a Kimi Räikkönen életéről szóló bestselleréről ismert finn író, Kari Hotakinen, a feröeri Oddfríður Marni Rasmussen regénye a rákdiagnózis feldolgozásával foglalkozik, ezúttal a család szemszögéből. A Johann Christian Woyzeck által elkövetett hírhedt lipcsei gyilkosság valóságát boncolgatja W. című regénye bemutatóján a svéd Steve Sem-Sandberg, a berlini Maxim Gorkij Színház egykori dramaturgja; Sasha Marianna Salzmann új regényében a nagy változások koráról mesél, az ukrán földön megélt peresztrojka „húsdaráló” korszakától a mai Németország hétköznapjaiig.
„Az olvasás segít megismerni és megérteni a világot és így önmagunkat, az őszi Margón Brazíliát, a Feröer-szigeteket, Izlandot vagy Spanyolországot is új szempontból ismerhetjük meg, és nem fapadosan. Bárhonnan is érkeznek az írók, közös nyelvünk velük a szépirodalom. Az ősszel elinduló Margó Könyvek sorozat az európai irodalom legjavából válogatva csupa olyan témát és szerzőt hoz el, ami segít máshogy tekinteni egyéni és társadalmi kihívásokra” – mondta el Valuska László fesztiváligazgató.
A Margó Könyvek sorozatot az irodalmi fesztivál a Helikon Kiadóval közösen indította el: bemutatkozik a spanyol Andrés Neuman halálról, életről és szeretetről szóló utazása, a román Andrei Dósa füstfelhőben lebegő generációs elbeszélése, a norvég Lars Svisdal a jóléti társadalom családi konfliktusait bemutató regénye, valamint a szlovén Vesna Lemaić szövege egy menekültcsónakról, ami szétveri a tengerparti idillt.
A könyvbemutatókat és beszélgetéseket követően zenés-irodalmi produkciók zárják a napot. Csütörtökön a Kedvencek temetője idei állomásán Horváth Kristóf „Színész Bob” vezetésével írók és költők nem hagyják elfeledni a magyar irodalom elhunyt nagyjait, pénteken Szabó T. Anna, Lackfi János és a Quimbyből ismert Balanyi Szilárd Csillaglekvár című irodalmi estje zárja a napot. Szombaton a Slow Village visz költészetet, slamet, rapet és némi iróniát a színpadra, vasárnap a 15 éves Fishing on Orfű fesztivál történetéről készült könyvet mutatja be Beck Zoltán, Egyedi Péter, Fekete Giorgio, Leskovics Gábor Lecsó és Péterfy Bori.
Az őszi Margó nyitónapján immár kilencedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetes szerzőnek járó Margó-díjat, és idén először a Margó x Erste #higgymagadban különdíja is gazdára talál. A 2022-es nyertes, Vonnák Diána (interjúnk itt) önálló estjét a Liszt Ünnep keretében október 11-én rendezik meg a Müpában.
Nyitókép: Jón Kalman Stefánsson dedikál. Fotó: Margó Irodalmi Fesztivál