Ön személy szerint hogyan kötődik a Palotanegyedhez?
1982 élek itt. Nagyon szeretem, egyrészt mert szép, másrészt mert fejlődik. Egy lakáscsere kapcsán költöztünk ide, bevallom, elsőre elszörnyedtem az utcák koszosságától. A ház viszont olyan gyönyörű volt, hogy feledtette a környezet hiányosságait is. Szerencsére azóta nagyon sokat változott: mára átalakított, felújított, zöldített utcákat, tereket találhatunk. Mindig történik valami: mozi, színház, múzeum is található a közelben. Garantálható, hogy ha kilépek az utcára, akkor pár lépést kell tennem csak, hogy ismerőssel találkozzak. Nem idegenként, hanem ténylegesen együtt élünk egymás mellett: a közösség nagyon fontos számunkra.
Hogyan került az egyesülethez?
Az egyesület 2008-ban alakult, én a hírekből értesültem róla és felkeltette az érdeklődésemet a tevékenysége. Elkezdtem járni a különböző rendezvényekre, amelyeken szokásomhoz híven rendszeresen hangot adtam a véleményemnek, aztán pedig 2012-ben elnökségi tag lettem.
Hogyan foglalná össze tevékenységüket?
Szerteágazó célokkal jöttünk létre. Elsősorban a Palotanegyed, azaz Belső-Józsefváros kulturális örökségének a megőrzése, feltárása, népszerűsítése, a lokálpatriotizmus erősítése a feladatunk. Ezen felül szívesen támogatjuk a helyi művészeket, például kiállítást rendezünk számukra, mellette igyekszünk minél több embert bevonni a tevékenységünkbe. Minél élhetőbb Palotanegyed kialakításán dolgozunk, rendezvényeinken olyanokat is szívesen látunk, akik ezen a területen kívül élnek, hogy megismerjék a szépségeit. Igyekszünk minél több emberrel megismertetni az itteni látványosságokat, az itt élő vagy élt neves alkotók életpályáját.
Kiemelném az ifjúsággal való foglalkozás fontosságát, többrétűségét. Minden évben gyereknapot és karácsonyi ünnepséget szervezünk, ahová meghívjuk a nagykörút túloldalán élő, hátrányosabb sorsú családokat is. Ennek keretében műsort, ajándék- és ruhagyűjtést szervezünk számukra. A palotanegyed lakosai példamutató módon, nagyon gazdagon szoktak ilyenkor adományozni könyveket, játékokat, ruhaneműt stb., amelyeket csomagokban osztunk szét a rászorulóknak. A legnagyobb öröm mégis figyelni ilyenkor a résztvevő gyerekek arcán a feloldódást, az örömet a programok kapcsán.
A középiskolákban tanulók számára pedig biztosítjuk a rendezvényeinken való önkéntesség lehetőségét, illetve az önkormányzattal közösen szervezett virágosítási, negyedtisztítási akciók is nagy népszerűségnek örvendenek. Így a diákok is érdekes, hasznos feladatokban vehetnek részt, továbbá meg tudják szerezni az érettségihez kötelező társadalmi munkaórát.
Hogyan kerültek kapcsolatba a Kulturális Örökség Napjai programsorozattal?
A kezdetektől fogva együttműködünk, hiszen a céljaink nagyon közel állnak egymáshoz. Amikor év elején összeállítjuk a következő 12 hónapra vonatkozó terveket, mindig figyelembe vesszük a Kulturális Örökség Napjait: milyen újdonságokat tudunk behozni, mi az a plusz, amit eddig még sohasem mutattunk stb. Általában a már jól bevált, szinte megkövetelt épületbemutatók mellé keresünk újabb gyöngyszemeket, amelyek vezetőivel egyeztetünk.
Idén újdonságnak számít a Színház- és Filmművészeti Egyetem épületeinek bemutatása.
Eddig nem szerepeltek a listánkon és óriási az érdeklődés irántuk, plusz csoportot is kellett szerveznünk. Hasonlóan sokan várják a Szent Rókus Kórházat, oda is két turnus megy. A Gutenberg-Otthon már jól bejáratott sikerprogram, amelyre mindig tömegek kíváncsiak, hiszen egy gyönyörű, szecessziós alkotásról van szó. A Károlyi-palotákat is már több alkalommal mutattuk meg, mindig teltházzal.