Kiss-Ványa Zsófia kurátor tárlatvezetése után Szabó Eszter Ágnes avatja be a résztvevőket a hímzés kultúrtörténeti vonatkozásaiba. Ezt követően Szirmay Zsanett műfaji határokon átívelő Soundweaving projektjével lehet megismerkedni közelebbről: a jelenlévők önállóan meg is tervezhetik a hímzésből készült saját kreatív dallamaikat, melyeket egy speciális lejátszóval le is játszhatnak.
A soundweaving, azaz hangszövés címre keresztelt projekt azt a kérdést teszi fel, hogy vajon hogyan szólnának zeneként a népi motívumok. Megszólaltatható-e a hímzés? A projekthez bukovinai székely, kalotaszegi és magyarországi népi keresztszemes hímzések (párnák, ingek díszítései) közül válogatott Szirmay Zsanett. Az öltéseket hangjegyekként kezelve átvitte a mintasorokat olyan szalagokra, mint amilyeneket a 19. század elejétől ismert lyukkártyás, zengőfésűs zenelejátszókhoz használnak. A kézzel kilyukasztott szalag ilyen módon kottaként működik – a mintázatok hangsorrá írásában Tárkány-Kovács Bálint zeneszerző volt a segítségére.
Az eseményt közös alkotás zárja: a résztvevők együtt hagyhatnak üzenetet Szabó Eszter Ágnes 12 m² című, közösségi hímzéssel készülő, folyamatosan bővülő óriásplakátján. A kereskedelmi vagy politikai hirdetések egyetlen feladó üzenetét közvetítik sokak felé – Szabó Eszter Ágnes közösségi projektjében kísérletet tesz a folyamat megfordítására, és egy azonos méretű felületen, 12 négyzetméteren lehetőséget biztosít bárkinek, hogy otthagyja a saját üzenetét. Az óriásplakátok által betöltött kommunikációs helyzet kiforgatása teret enged a valós aktivitásnak, és a hímzés jellemzően lassú, magányos tevékenysége közösségi projektté válik.
A workshopokhoz előképzettség, a hímzéstechnikák ismerete nem előfeltétel, a szervezők teljesen kezdőket is várnak. Az esemény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a deak17galeria@gmail.com címen lehet. Az előadásokon és a közösségi hímzésen bárki részt vehet, de a soundweaving workshopon csak 10 fő 14 év fölötti érdeklődőt tudnak regisztrálni, a helyeket a jelentkezések sorrendjében rögzítik.
A kiállítás szeptember 3-ig látogatható hétköznaponként 10 és 18 óra között.
Képek forrása: Deák17 galéria