Az idei BIDF is a világ legfrissebb, nemzetközi sikereket elért, egész estés, kreatív dokumentumfilmjeit mutatja be.
Az idei fesztivál szlogenje a Bátor filmek.
Öt szekcióban – bátor nők, bátor gyermekek, bátor ellenállók, bátor útkeresők, bátor álmodozók – 32 nemzetközi versenyfilmet láthat a közönség, közöttük olyan alkotások szerepelnek, amelyek a világ rangos dokumentumfilm-fesztiváljain is bemutatkoztak. Ilyen a Menekülés (Flee) című animációs dokumentumfilm, Dánia Oscar-nevezettje, amely decemberében elnyerte a 34. Európa Filmdíj legjobb európai dokumentumfilm, valamint a legjobb európai animációs játékfilm díját, de megkapta a Golden Globe-díj-jelölést is. A Menekülés igaz történetet mesél el egy férfiról, Aminról, aki a házasság küszöbén állva kényszerül arra, hogy felfedje eddig rejtve maradt múltját.
Ha Le Diem, A köd gyermekei című vietnami doku alkotója a legjobb rendező díját kapta az Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon. A cannes-i filmfesztiválon tartották Andrea Arnold Tehén (Cow) című alkotásának világpremierjét. Ez a Luma nevű tehén életét követi végig, ahogy szolgálja az őt tulajdonló farmereket. Az alkotó intim közelségből mutatja be Luma és újszülöttjei sorsát. Január 22-én este a Mammutban az angol film vetítésével veszi kezdetét a 8. BIDF.
A fesztiválon lesz a premierje Sós Ági és ifjabb Petróczy András Tiszta sváb című közös dokumentumfilmjének.
Almási Tamás kapja idén a fesztivál életműdíját. Ez alkalomból vetítik a Kossuth-díjas rendező Puskás, Hungary, Kölyköd voltam, Tehetetlenül, Ítéletlenül és Sejtjeink című alkotásait.
A vetítések után a filmek témájához kapcsolódó beszélgetést is tartanak meghívott szakértőkkel, egyebek mellett a posztszovjet államokról, Kínáról és az állatok védelméről lesz szó. A díjátadót január 29-én tartják, másnap díjnyertes filmeket, valamint a posztszovjet szekció alkotásait tűzik műsorra.
A BIDF díjairól a 15 magyar és 10 külföldi tagból álló szakmai zsűri mellett diákzsűri és nyugdíjas zsűri dönt. Nyolc fődíjat, közönség- és különdíjat is kiosztanak. Vidéken Debrecenben, Egerben, Győrben, Pécsen, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen, Veszprémben, Zalaegerszegen válogatott versenyfilmek szerepelnek a programban. A filmek eredeti nyelven, angol és magyar felirattal lesznek láthatók.
Nyitókép: Grosics Gyula és Buzánszky Jenő, az Aranycsapat még élő tagjai a Puskás, Hungary című dokumentumfilm díszbemutatóján az Uránia Filmszínházban (2009). Fotó: MTI/Földi Imre