MITEM a Nemzeti Színházban

Egyéb

A rendezvénysorozatot a kapcsolatteremtés, egymás megismerésének, megértésének vágya hívta életre ? emelte ki a teátrum előtt tartott megnyitón Vidnyánszky Attila, a színház igazgatója. Vidnyánszky azt mondta, hisz abban, hogy mindnyájunknak megvan a maga igazsága, mindegyik színház a maga valóságát próbálja megfogni egyedi, senkihez sem hasonlítható módon. Ezzel együtt szenvedélyeinkben, fájdalmainkban, szomorúságunkban, örömünkben nagyon egyformák vagyunk. A találkozón keressük a bennünk meglévő azonosságot, azt a közöset, ami összeköt bennünket, és próbáljuk háttérbe szorítani mindazt, ami elválaszt - tette hozzá. Véleménye szerint ki kell alakulnia egy közönségrétegnek, amely kíváncsi más színházi kultúrák, más művészek megnyilatkozásaira. Mint azt mondta, ebből a szempontból is fontos, hogy sikerült az idén másodszor megrendezni a találkozót és garanciát kaptak arra, hogy jövőre és az azt követő évben is megrendezhessék.

A Madách Imréről elnevezett találkozó megnyitóján a szerző Az ember tragédiája című művéből adott elő részletet Blaskó Péter színművész a Kaposvári Egyetem hallgatóival. A megnyitón jelen voltak a Nemzeti Színház művészei, a találkozó első napjának résztvevői, köztük Anatolij Vasziljev rendező is, aki mesterkurzust tart a társulat színészeinek.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében második alkalommal megrendezett kéthetes MITEM (Madách International Theatre Meeting) programján olasz, orosz, ukrán, dán, francia, spanyol, macedón, lengyel, román, svájci, német, osztrák és magyar produkciók szerepelnek. A fesztivál vendégei európai és világhírű rendezők, színészek lesznek. A színházi találkozón José Luis Gómez és Matthias Langhoff előadása mellett Toni Servillo, Luk Perceval, Eugenio Barba, Viktor Rizsakov, Jan Bosse, Emma Dante, Thomas Jolly, Alekszandr Morfov, Oleg Ziugzda, Dejan Projkovski, Vlad Troickij, David Doiasvili és Éric Déniaud rendezése is látható lesz.

Az idei fesztivál középpontjában a színész áll. A színészt magát megismerendő az alkotókkal az előadások után közönségtalálkozókat tartanak, de szakmai beszélgetéseket rendeznek neves díszlettervezők részvételével a kortárs szcenográfiáról is, az érdeklődők pedig a nemzeti színházak, a nemzeti kultúrák lehetőségeiről a 21. században szóló kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetnek. A budapesti Nemzeti Színház öt előadását mutatja meg a külföldi meghívottaknak a találkozón: az Isten ostora, a Szentivánéji álom, a Körhinta, a Brand és az Éjjeli menedékhely szerepel a programban. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház pedig A fösvény című előadással, Bocsárdi László rendezésével mutatkozik be.

(forrás: MTI, képek: Nemzeti Színház)