Mitől nemzeti a Nemzeti?

Egyéb

Az idén 180 éves színház évadnyitó társulati ülésén nemcsak a 2017/2018-as évad bemutatóit ismertette Vidnyánszky Attila, de felhívta a figyelmet arra is, a sokat szenvedett színház a 21. században ismét régi fényében tündökölhet. Évadnyitó beszédében ? melyet a társulat fiatal, frissen szerződtetett színészei kísértek egy-egy idézettel ? ismertette a Nemzeti történetét és feltette az évadot meghatározó kérdést: ?Mit jelent ma a Nemzeti Színház a társulat számára? Büszkék-e a tagok, hogy a Nemzeti Színházban dolgoznak vagy fonalat vesztettek valahol??

Vidnyánszky Attilához hasonlóan közelítette meg a kérdést Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is, aki nyitóbeszédében elmondta: 180 évvel ezelőtt egyértelmű volt a válasz, mitől nemzeti a Nemzeti Színház, hiszen magyar volt és nem német. De mit jelent ma a szó? ?Számomra attól nemzeti egy színház, ha megmutatja nekünk magyaroknak, a nemzet tagjainak, hogy kik voltunk, kik vagyunk és kik lehetnénk. Ezt pedig abban az összetettségben teszi, amilyen összetett és különböző életeket élő a magyar nemzetség.? Majd hozzátette: nemzetivé tesz egy színházat az is, ha tevékenységét úgy végzi, hogy az más nemzetek felé is kommunikálható, sőt inspiráló legyen. A Nemzeti pedig pontosan ezt teszi, hiszen nem egyszerűen Magyarország színháza akar lenni, ugyanúgy megszólítja a határon túliakat is.

?Úgy döntöttünk, egy egész évet szentelünk e dátum megünneplésének, hiszen nincs fontosabb az emlékezésnél ebben a múltat felejteni kívánó világban? ? mondta nyitóbeszédében Vidnyánszky Attila, majd ismertette a színház történetét, megalakulásától egészen a mai időkig. Kiemelten beszélt az épület 1965-ös lerombolásáról, mely véleménye szerint egy olyan mély és fájó seb, amelyet soha sem szabad elfelejteni. Felhívta a figyelmet arra is, a ?80-as években kezdődött meg a színház lejáratása. ?Amikor az új épület létrejött, még akkor is sokan úgy vélték, nincs szükség egy nemzeti színházra, mert a szó már elveszítette a jelentőségét. Egyszerre van jelen tehát az építő és a romboló szándék a színház világa felé. Fájdalmas dolgok ezek, de most mégis itt állunk, és méltó módon kell helyreállítani a színházi épületet? ? mondta Vidnyánszky Attila, utalva ezzel arra, hogy a jövőben a Nemzeti Színház nemcsak szellemiségében, de külsejét tekintve is megújul. Nemcsak az épületet újítják fel, de helyreállítják a már tizenöt éves technikai felszereléseket, valamint korszerűsítik a parkolót is. A teátrum igazgatója ezután visszakanyarodott a felvetett problémára és hangsúlyozta: a valódi problémát nem a közönség köreiben látja, sokkal inkább érezhető a rombolás a színházi életben. ?A pusztítás nem a közönség köreiben történt, hanem a színházi szakma lelkében. Vajon ma hány színész gondolja megtiszteltetésnek, hogy ide jöhet dolgozni?? ? tette fel az újabb kérdést és szinte azonnal meg is válaszolta. Felhívta ugyanis a figyelmet arra, milyen sokrétű tevékenységet folytat a színház: olyat, amellyel ismét értelmet adhat a nemzeti szónak és különbözhet a többi társulattól.

?Négy éve csináljuk együtt a Nemzetit és egy egészen más rendszert építettünk fel. Teljesen átalakítottuk és válaszolunk is a kérdésre, mitől lehet nemzeti egy színház ? tartalmától függetlenül. Ebben a színházban ugyanis egyszerre működik és van jelen egy előadó és egy befogadó színház.? Utalt ezzel arra a Nemzeti igazgatója, hogy a tavalyi évben tizenegy bemutató előadás mellett idén hetvenhárom befogadott produkciót tekinthettek meg az érdeklődők. Ezenkívül tizenhét vendégprogramnak is otthont adtak és tizenhat tájelőadást is rendeztek, megyei városokban és kisebb településeken is tartottak előadásokat, mindezek mellett pedig huszonhat külföldi előadása volt a tavalyi évadban a társulatnak. ?Mindenütt jelen szeretnénk lenni, valóban hídként szeretnénk funkcionálni a színházi világban.?

A Nemzeti Színház szeptember 17-én nyitja meg 2017/2018-as évadát a Vidnyánszky Attila rendezte Bánk bánnal ? az idei évad részletes műsorát egy korábbi cikkünkben olvashatják. A következő évad különlegessége, hogy négy előadás is ingyenes lesz a nagyobb diákcsoportok számára. Így díjmentesen tekinthetik meg a fiatalok a János vitézt, a Csongor és Tündét, a Tóth Ilonkát és a Fekete ég ? A fehér felhő című darabot.

 

Kultúra.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond