MMA-életútdíjat kapott Borcsa János és Orient Enikő

Kultpol

Kitüntetéseket adományozott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Művészetelméleti Tagozata. Életútdíjat kapott Borcsa János irodalomkritikus és Orient Enikő textilművész, művésztanár. Átadták a művészetpedagógiai elismerő okleveleket is.

Fotó: Nyirő Simon
Fotó: Nyirő Simon

Borcsa János a Kárpát-medence legkeletibb városában, Kézdivásárhelyen született, s bár hívták tanítani a Babes−Bolyai Tudományegyetemre Kolozsvárra, ő mégis úgy döntött, nem hagyja el a szülőföldjét – mutatta be a sokoldalú alkotót Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA elnökségi tagja. Laudációjában elhangzott: a kitüntetett négy évtizedes kiváló szakmai minőségű és etikai szempontból töretlenül hiteles munkásságával jelentősen hozzájárult a 20–21. századi egyetemes magyar irodalom értékkijelöléséhez.

„Azt szoktuk hangoztatni, hogy kis nép vagyunk, én viszont úgy érzem, nagy ez a magyar glóbusz. Szülőhelyem ugyanis más időzónába esik, mint a fővárosomé… Nem tagadom, a mai napig kisebb-nagyobb áldozattal jár figyelni a fővárosból érkező hangokra és gondolatokra, de ott a keleti végeken, ahol az otthonom van, eligazításképpen mégiscsak napnyugatra tekintünk. Munkánk eredményességét is akkor mérhetjük le igazán, ha visszaigazolást is innen kapunk…” – mondta Borcsa János az elismerés átvételekor.

Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész Orient Enikőt méltató laudációjában elmondta: egyre többen merítenek erőt Orient Enikő művészetéből, amely mély szimbólumokat jelenít meg, amely megszólítja az embereket a tisztaságukkal, az arányosságukkal, a nyugalmukkal, a kiegyensúlyozottságukkal, a fényükkel. 

Az életútdíjjal kitüntetett textilművész hozzáfűzte: a látható és láthatatlan világot jeleníti meg alkotásaiban, mélységbe, magasságba viszi a gondolatokat, szóljanak bár azok a természet és a lélek rezdüléseiről, vagy legyenek betűkből összeállított szimbolikus üzenetek.

„Sokkal fontosabb, hogy ki az énektanár Kisvárdán, mint hogy ki az Opera igazgatója” – Kodály Zoltán gondolatával vezette fel az elismerő oklevelek átadását Solymosi-Tari Emőke Széchenyi-díjas zenetörténész, a Művészetelméleti Tagozat vezetője.

Az alapokat gyerekkorban lehet letenni, és nem elég csak az elit helyeken, a legkisebb falvakban is szükség van jó pedagógusokra

– szögezte le a zenetörténész.

„Az MMA egyik fő feladata a művészetek közkinccsé tétele, ennek jegyében építjük a Művészettel Nevelés Hálózatot, amelynek adatbázisában tagjaink – immár százötven kiváló szakember – metódusai, úgynevezett jó gyakorlatai elérhetők” – tette hozzá az elismerő oklevelek kiosztásakor. 

Művészetpedagógiai elismerő oklevelet kapott Benedek Krisztina Mária néptánc és népi ének művésztanár, táncelméleti szakíró, Fülöp Katalin könyvtáros tanár, Hock Bertalan orgonaművész, tanár, Simon Izabella zongoraművész, Szabó István ütőhangszeres művész, egyetemi tanár, Szászné Réger Judit hegedűtanár, a Weiner−Szász Kamarazenekar alapítója, Tölgyesi Katalin művészetpedagógus, kurátor és Vona Éva drámapedagógus.