A tárlatot Dvorszky Hedvig művészettörténész nyitja meg február 5-én a Janus Pannonius Múzeum Múzeum Galériában. A művészettörténész a Kultúra.hu kérdésére elmondta, hogy a kiállítást egyfajta megemlékezésnek szánják, de nem ez az egyedüli oka, amiért létrehozták.
?Egész életemben híve voltam a kortárs dokumentációnak. Vannak dolgok, amelyeket megcselekszünk, nagyon jó volna, ha ezek dokumentálhatóak lennének. Nem csak azért van szükség a kiállításra, hogy emlékezzünk a ?mi volt és hogy volt?-ra, hanem mert ennek történetileg is hitelesnek kell lennie. Ez ma már sokkal inkább kivitelezhető? ? fejtette ki Dvorszky Hedvig művészettörténész.
Az első szimpózion résztvevői többségükben huszonéves fiatalok voltak. A magyarországi kerámia szimpózionok kialakulásában Schrammel Imre, Kossuth-díjas magyar iparművész, keramikus, a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori rektora játszott nagy szerepet, ugyanis ő szervezte meg az első magyarországi kerámiaszimpoziont Siklóson 1969-ben. Schrammel mellett olyan fiatal művészek álltak még, mint Benkő Ilona, Horváth Sándor vagy Lőrincz Győző.
?Ebben az időszakban a legfontosabb egyrészt a nemzetközi kapcsolatok kiépítése volt, másrészt Scrammel felfedezte azt a technológiai, amellyel a nyugat-európai keramikusok rendelkeznek. Ekkor kezdtünk a földhöz mint anyaghoz nyúlni? ? mondta Dvorszky Hedvig.
A siklósi kerámiaszimpózion mindenben újított az akkori művészeti sztenderdekhez képest: égetéstechnológiában, anyaghasználatban, összetételben? Ennek hatására új modell alakult ki, több mint tíz hasonló jellegű műhely jött létre hazánkban. A Siklósi Várban 1970 januárjában tekinthették meg először a látogatók azt a kiállítást, amely az első kerámiaszimpózion műtárgyaiból állt össze. A Siklósi Várban 2015 végén megvalósult, a Múzeum Galériában most ismételten megrendezett kiállítás a siklósi volt ferences kolostorban és a várban 1969-ben induló, majd a következő évben nemzetközivé bővülő kerámiaszimpózionoknak kíván emléket állítani.
Az 1971-es, harmadik szimpózion tematikája az ?Edény? volt. Ezt, valamint a későbbi művésztelepen készült alkotásokat további kiállításokon kívánják bemutatni. A kiállítást Sárkány József művészettörténész a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményéből válogatta és rendezte.
A tárlat február 28-ig látogatható keddtől vasárnapig 10-18 óra között.
Varga Adrienn