Modern művészet Pinochet titkosrendőrségénél

Kultpol

José Maria Moreno Galván spanyol kritikus indította el 1971-ben azt a szolidaritási mozgalmat, amelynek keretében híres művészek egy-egy művüket ajándékozták Chilének, hogy teljesüljön az elnök álma, hogy honfitársai számára elérhető legyen a modern művészet. A múzeum Santiagóban az így összeadott ezer műkincsből 1972-ben nyílt meg. A puccsisták 1973-ban lebombázták, kifosztották, illetve számos tárgy állami hivatalokba, vagy Pinochet-hívekhez került - írta az El País című spanyol napilap.

A haladó művészek ekkor különböző országokban hoztak létre szolidaritási múzeumokat azzal, hogy a bennük lévő alkotások Chilébe kerülnek, amint ott visszatér a demokrácia.

A most felavatott múzeum nagy része ezekből az alkotásokból áll. Az 1760 négyzetméternyi területen 2800 festmény, szobor várja a látogatókat, de helyet kaptak benne Salvador Allende megmentett tárgyai is, köztük kedves sakk-készletének két napszámosként ábrázolta gyalogja, szocialista párttagsági könyve, elnöki szalagja. De az utóbbi időben folyamatosan kerülnek elő további tárgyak is. Isabel Allende képviselőnő, az elnök lánya, elmondta, hogy lassan sikerül "megtisztítani" apja emlékét, ami nem könnyű, mert a Pinochet-rendszer 17 éven át demonizálta őt (bár nemrég beszámoltunk meglepő náci nézeteiről is).

Ma már több utca is viseli a nevét és a múzeum is jelentős lépés ebbe az irányba. A múzeumban egy, "a hangok falának" elnevezett installációból hallani lehet az elnök hangját, beszédeiből származó részleteket.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)