Moldovai lándzsák és csatabárdok a Hadtörténeti Múzeumban

Kultpol

A gyűjtemény egy moldovai magángyűjtő, Kosztyin Pjotr tulajdona, aki a moldovai Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának helyettes vezetője. Közös munkájuk során Holló József, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója beszélte rá arra, hogy a sikeres moldovai kiállítások után Magyarországon is bemutassák az értékes tárgyakat.

A gyűjtő már negyven éve foglalkozik történelmi ereklyék gyűjtésével, a kollekcióban megtalálhatók különböző országok egyedülálló katonai és vámtiszti egyenruhái, régészeti ritkaságok, egyházi ikonok, nemzeti zászlók, címerek és numizmatikai ritkaságok is.

A magyarországi kiállításra mezőgazdasági szerszámok és fegyverek érkeztek. A legrégebbi darabok az írott történelem előtti időkből származó kőbalták és bronz szerszámok. A középkor haditechnikájából ízelítőt ad a lándzsa-, dárda- és csatabárdgyűjtemény. A népvándorlás korából a rettegett nomádok nyílhegyei, lószerszámai és felszerelési tárgyai tekinthetők meg. A kiállítás anyagában helyet kapott a jelent képviselő modern szurony- és tőrgyűjtemény is.

Kosztyin Pjotr elmondta: azért kezdete el gyűjteni ezeket a tárgyakat, mert minden érdekli, ami a hazájával kapcsolatos. Az összes tárgyat a kedvencének tekinti, de a zászlógyűjtemény áll a szívéhez legközelebb. Moldovában neki van a legteljesebb gyűjteménye az egykori moldovai uralkodók zászlóiból, ezeket ő restaurálta.

A kiállításnak több apropója is van, egyrészt egy moldovai nemzeti ünnep, másrészt az, hogy 160 éves a magyar honvédség és 90 éves a Hadtörténeti Múzeum. A jubileumok alkalmából rendezett eseménysor egy része e kiállítás is - mondta a megnyitón Holló József, aki arról is beszélt, hogy ez év őszén emlékművet emelnek a magyar nemzeti hősök emlékére Chisinauban, a Moldovai Köztársaság fővárosában. Beszédében kitért arra, hogy sok a hasonlóság a két nép történelmében, így régészeti leleteiben is. A kiállítás a barátság jelképe is - mondta a főigazgató.

A kiállítást Valeriu Bobutac, a Moldovai Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete nyitotta meg, aki örömét fejezte ki amiatt, hogy Magyarország igyekezett képviselni hazáját az európai intézményeknél.

(Múlt-kor/MTI)