A kiállítás megnyitóján részt vett és köszöntötte a megjelenteket Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke, aki a magyar?moldáv kulturális kapcsolatokról elmondta: a két relatív kis nép hatalmas művészettel büszkélkedik, a most megnyíló tárlat, melyben festmények, kerámiák és grafikák láthatóak a képzőművészeten keresztül is összeköti a két országot. A Pesti Vigadó épülete, mely újra művészeti kiállításoknak adhat helyet, párbeszédet folytat az itt bemutatásra kerülő alkotásokkal, jelen esetben a moldáv művészet remekeivel.
Prőhle Gergely államtitkár megnyitójában a két nép hasonló sorsáról, sokszínű kulturális életéről és élénk művészeti kapcsolatairól beszélt, míg Monica Babuc, a Moldovai Köztársaság kulturális minisztere azt hangsúlyozta, hogy a tíz moldáv művész több mint száz alkotása, amely bemutatkozik ezen a kiállításon, sokszínűséget, európai színvonalat képvisel.
A Magyar Művészeti Akadémia és a Moldovai Köztársaság közötti kulturális együttműködés 2015-ben indult, tavaly áprilisban az MMA három grafikusművészének ? Jankovics Marcellnek, Orosz Istvánnak és Gyulai Líviusznak ? Az idő látképei címmel sikeres kiállítása volt látható Kisinyovban. A kiállítás megnyitójának alkalmával dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkár tárgyalásokat folytatott a moldovai kultuszminisztérium miniszterével és államtitkárával, valamint látogatást tett több helyi kulturális intézményben is. A tárlat népszerűsége okán döntöttek úgy a felek, hogy az együttműködést folytatják, és 2016-ban biztosítják a moldovai művészek budapesti bemutatkozását.
Ennek megfelelően 2016. május 20. és június 26. között nagyszabású moldovai képzőművészeti tárlat lesz látogatható a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban, a Vigadó Galéria alsó szinti kiállítótermében A művészet Moldovában: Kifejeződési módok a sokféleségben (festmények, grafikák, kerámiák) címmel, melyen tíz moldáv képzőművész mutatkozik be a magyar közönségnek. A kiállító képzőművészek: Valeria Barbas, Victoria Cozmolici, Dobrovolschi Oleg, Líviu Hâncu, Valeriu Jabinschi, Irina Kara, Mihai Mungiu, Natalia Podlesnaia, Maria Serbinov és Valeriu Vânagă.
A 2015-ös magyar bemutatkozás Kisinyovban és a mostani kiállítás valódi mérföldkőnek számít, hiszen a két ország kulturális kapcsolatában nem volt még példa ilyen jelentőségű kölcsönösségre.
A kiállítás megnyitását megelőző napon, 2016. május 19-én, Monica Babuc, a Moldovai Köztársaság kultúráért felelős minisztere megbeszélést folytatott Fekete Györggyel, az Akadémia elnökével, akivel a további kulturális-művészeti együttműködésről egyeztettek.
Fotók: Magyar Művészeti Akadémia oldala