Mongólia legjobbnak választott zenekara is fellép a Fonóban

Egyéb

A Domog a 2006-os megalakulása óta több mint 30 országban lépett már fel, Ázsiában, Európában és Amerikában egyaránt. A zenekar tagjai különleges hangszereket használnak, a morin khuur, a khöömei és az ikh khuur mind nemzeti hangszerük, emellett citerákat hallhatunk még az együttesben.

A 2010-es kanadai téli olimpia megnyitóján ők léptek fel, 2013-ban elnyerték Bulgária Népművészeti Világdíját, majd ugyanebben az évben az osztrák F. Schubert verseny nagydíját is. 2014-ben Mongólia legjobb zenekarának választották őket, azóta járják a világot. Február 5-én épp a Fonóba visz az útjuk, és megismerhetjük zenei világukat.

A február 5-i este Fonó Duplázó, így a Domog mellett még egy felállást meghallgathatunk, ami nem más, mint játék az idővel. Szabados György és Kanalas Éva 1997-ben a Fonóban egyetlen koncertet adott, amit másfél éves zenei-alkotói próbafolyamat előzött meg. A hangfelvétel később, 2017-ben lemezen is megjelent Tengri – Mindenség címmel a Fonó kiadásában. A CD bemutatója a Nemzeti Színház MITEM programjában kapott helyet, ahol Benkő Róbert (bőgő), valamint Pozsár Máté (zongora) voltak az énekesnő partnerei.

Duplázók és különleges lemezek megszólalnak más estéken is a Fonóban, hiszen február 4-én a világjáró utcazenészek által alapított Taraf de Akácfa lép színpadra. Alapító tagjai az Amerikai Egyesült Államokból, Svédországból, Franciaországból és Magyarországról származnak, meghatározó találkozásuknak egy nemzetközi közösségi ház biztosított teret az Akácfa utcában – innen a zenekar neve. Jelenlegi repertoárjuk a romániai „lăutărească”, a moldovai és erdélyi népzenék körül épül fel, de még mai napig felcsendülnek koncertjeiken a régebbről hozott, fülbe mászó balkáni dallamok is. 

Ugyanezen a napon a Babcsán Projekt kiváló zenészekből verbuvált, friss és kreatív formációja lép színpadra. A sokoldalú fúvós, Babcsán Bence régóta érlelődő, izgalmasan szerteágazó zeneisége köré épülő csapat műfajokon átívelő muzsikát játszik, magyar költők verseivel és népzenei hatásokkal gazdagon fűszerezett saját kompozíciókkal.

A Chalga nem ápol népzenei hagyományt, de gátlástalanul használ balkáni és magyar népzenét. Lehetne mindez akár popzene is, ha lenne rendes négynegyedes, mindenki által táncolható számuk − de ilyen csak nyomokban akad. A zenekarnak eddig két lemeze jelent meg (Sabir, 2006; Erdő, erdő, 2010), majd pár év szünet után sokkal harsányabb és kevésbé „folkosra” írt zenék születtek a Zagyva Tamás által szerzett és a zenekar által hangszerelt új albumukon, amely az Ezért van az címet kapta. Jellegzetes hangzása a háromszólamú női énekhangra épül Fekete Bori, Horváth Móni és Kuczera Barbara csodálatos hangján. Ezt hallgathatjuk most meg február 10-én a Fonóban.

Kiemelt kép: Domog