Móricztól, Móriczról a Tháliában

Egyéb

?Rögtön nemet mondtam? ? emlékezett Kolos Réka, Móricz Zsigmond unokája arra, amikor B. Török Fruzsina dramaturg és Koltai Róbert színész-rendező megkeresték az ötlettel, hogy Naplószilánkok címen színpadra állítsák az író naplóját. ?A család elvből úgy vélte, hogy egy napló nem publikálásra készült, de amikor hallottam, hogy felolvasószínházról lenne szó, kíváncsi lettem? ? mondta el Kolos Réka, aki Koltai Róbert elkeseredettségét látván, végül úgy döntött, közelebbről megismeri az ötletet.

?Tizenkétszer láttam az előadást, de az első után azt éreztem: ezt nem lehetett nem bemutatni? ? jegyezte meg az író unokája, akit a legjobban az győzött meg, hogy nem Koltai Róbertet, vagy Móricz Zsigmondot látta a színpadon, hanem egy hús-vér embert.

?Drámai és közben humoros anyag? ? hangsúlyozta Koltai Róbert, akivel több partner együtt játszik: igaz, előre felvett ?hanganyag? formájában. A színész egyik kedvenc partneréről, Molnár Piroskáról megjegyezte: ?érdekes, minden nap más egy kicsit, pedig fixen fel van véve az anyag?. Ezután pedig az emlegetett barát meg is érkezett: Molnár Piroska meglepetésvendégként köszöntötte ugyanis az ünnepeltet. ?A főiskolán kezdődött a barátságunk, osztálytársak voltunk. Később egy kis időre elsodort minket az élet, de aztán Kaposváron újra együtt játszottunk: csodás éveket töltöttünk el, a fiatalságunk nagy része ott zajlott? ? idézte fel a színésznő.

Jelenetek két házasságból

Februárban újabb premierre készül Koltai Róbert, illetve a Naplószilánkok dramaturgja B. Török Fruzsina, akik A rab oroszlán és Az asszony beleszól című művel alapján két egyfelvonásos darabban mesélik el egy-egy házaspár történetét.

?Számomra az a legérdekesebb benne, hogy Jankától még a halál sem tudta elválasztani: minden egyes női karakterét belőle fogalmazta meg, mindig-mindig visszatért hozzá? - jegyezte meg Gubás Gabi, aki A rab oroszlán feldolgozásában mint Juluka lép színpadra.

A másik darab, Az asszony beleszól habkönnyű krimi-komédia a ?30-as évekből: Imre, a bűnügyi újságíró és felesége Ilonka nehéz korban kötik össze életüket. Az 1930-as évek derekán járunk, a mikor mindennapos az éhezés, nagy a munkanélküliség. ?A darab a gazdasági világválság idején játszódik, meglepő, mennyire rímel a mai időkre. Sokszor ijesztő, hogy mennyire aktuális? ? mondta Egri Bálint, az előadás egyik főszereplője.

A két egyfelvonásos darabot Jelenetek két házasságból címmel február 24-én mutatják be a Thália Színház mikroszínpadán.