Mi mindennek örülhetünk a Várkert Bazárban megnyíló CSÓK - A derűs élet festője című kiállításon?
A kiállításon kb. 70 műalkotás tekinthető meg, amelyek közül sokat eddig még nem állítottak ki sehol, hiszen azok magángyűjtők tulajdonát képezik. Az alkotások többsége azonban nagy múzeumokból érkezik. A kiállítás érdekessége, hogy tematikusan állították össze, így különböző felvonásokra lehet számítani. Nem csak festmények láthatók majd, hanem nagyon sok Csók István tárgy is, például egykori bútorai, tulajdonai, amelyeket ma a székesfehérvári Szent István Király Múzeum őriz. A tárlat különleges harmóniát mutat majd, ahol nem csak végignézhetjük a falon lógó festményeket, hanem ? úgy remélem - egy picit valóban átélhetjük Csók István művészetét, tehetségét, és a személyiségét is egy kicsit jobban megismerhetjük.
Milyen gondolatok, témák mentén épül fel a tárlat?
Öt nagyobb tematikus egység köré szerveződik, lesz műterem ábrázolás ? azon belül is az aktok, mint téma ?, népies zsánerképek, hiszen Csók Istvánt nagyon izgatta a népművészet, és nem csak a népművészet, hanem a tájfestészet is: gyakran kombinálta a tájfestészetet a népművészeti témákkal. Érkeznek keleti tárgyak, amelyeket nagyon-nagy szeretettel gyűjtött is, miliőjében nagyon sok olyan egzotikus tárgy fordult elő, amit aztán a festményein is ábrázolt. A Balaton, a velencei Lidó és az idilli kert sem maradhat ki, tehát a tájfestészet és a kültéri festészet is a témák közé tartozik.
A kiállítást kifejezetten a Várkert Bazárba tervezték. Miként erősíti egymás hatását a helyszín és a tárlat?
A Várkert Bazár mint kiállítótér, mint kulturális központ az idei évben mutatkozik be. Nagyon komoly feladat jól meghatározni és megérteni, mit is képviseljen a Várkert Bazár. Azt hiszem, az egyik legkülönlegesebb kulturális központja lehet a fővárosnak, egyszerűen azért, mert a műemlék és a modernség, a múlt és a jelen, a történelem és a kultúra egészen különleges minőségben találkozik ebben a gyönyörű épületegyüttesben. Rendkívül összetett és különleges, hiszen van benne kiállítótér, reneszánsz kert, udvar, multifunkciós, szupermodern terem, van benne corten acél és mozgólépcső, de van benne klasszikus rámpa is. Ily módon egészen különleges, ám harmonikus egyveleg a Várkert Bazár, mind építészetileg, mind kulturálisan. Csók István művészete pedig épp olyan típusú művészet, amely nagyon szépen reagál mindarra, amit az imént felsoroltam. Impresszionista festőként csodálatosan tudta közvetíteni az ember és a természet szépségét, az élet derűjét, de az építészetet és a pillanat varázsát is. Azt hiszem, az emberek szeretik Csók István művészetét, szívesen élnének együtt a festményeivel, és nagyon szívesen jönnek majd el megnézni ezt a kiállítást. Nem titkolt szándékunk, hogy minél többeket csábítsunk a Várkert Bazárba amihez nagyon jó segítség ez a kiállítás.
Ha már Csók év, láthatunk esetleg olyan képet, amelyről csók köszön vissza?
Ez maradjon meglepetés, de kétségtelen tény, hogy a művész neve nagyon sok játékra ad lehetőséget az emlékév szervezése során, amit ki is használunk. Rögtön az első akciónk például a ?Szabad a Csók? lesz február 14-én, Valentin napján, amikor a kiállításra érkező pároknak ? bármilyen párnak, nincsen semmilyen megkötés ? csak egy jegyet kell megvásárolniuk és azzal tekinthetik meg a kiállítást. De tervezünk ?Csókot a kertben?, majd valamikor májusban egy várkerti majális keretében, amikor a parkba festőművészeket hívunk, akik a saját felfogásuk szerint festhetnek képet a csók témájáról, a Várkertről vagy Csók István stílusában. Emellett persze országos programsorozattal is készülünk, ami nekem, mint emlékév szervezőnek nagyon fontos.
Ha a teljes emlékévet nézzük, akkor azt milyen koncepció alapján álmodták meg?
Meggyőződésem, hogy amikor emlékévet szervezünk, akkor az a személy, az a művész, akiről megemlékezünk az év során, múzsaként kell, hogy működjön. Ez alatt azt értem, hogy a személyiségét, a tehetségét, és művészetének az üzenetét úgy kell tudni újrafogalmazni az emlékév szervezése során, hogy minél többekhez eljuttassuk azt. A fiatalabb generációkhoz is, mégpedig oly módon, hogy ne csak az fogalmazódjon meg bennük, hogy jó, hogy volt Csók István a magyar művészettörténet során, hanem hogy lássák, mi az, amit ma ebből újrahasznosíthatnak. Szeretnénk, hogy amit el tudunk mondani a magyar képzőművészetről, festőművészetről Csók Istvánon keresztül, azt egy kicsit az újdonság varázsával fűszerezve, vagy a mai kor gyermekei számára is értelmezhető és értékelhető módon mutassuk meg. Ezért szeretnénk partnerként bevonni festő iskolákat, a Képzőművészeti Egyetemet, különböző tehetséggondozó intézményeket, valamint pályázatokat hirdetni, tehetségeket támogatni.
Tehát nem az volt a cél, hogyminden hónapban történjen valamilyen kapcsolódó esemény, hanem hogy minél több emberhez eljusson az üzenet?
Igen, egyértelműen ez a legfontosabb cél. Emellett azonban szempont az is, hogy lehetőleg az év legtöbb pontján mutassunk valamit, történjen valami, de lehetőleg ne csak formális történések. Természetesen azokra is szükség van: épp múlt héten jártunk a Fiumei sírkertben, ahol megkoszorúztuk Csók István síremlékét, nagyon szép és bensőséges megemlékezés volt. Fontos, hogy elhelyezzük a megemlékezés virágait, koszorúit, és főt hajtsunk a tehetsége, személyisége és művészete előtt, de nagyon fontos az is, hogy megértessük, miért fontos főt hajtani.
És hogy az ország minél több pontján?
Ez így van, úgyhogy tervezünk vándorkiállítást is, és azt is interaktív szellemben szervezzük idén, így ahová elvisszük a vándorkiállítást, ott szeretnénk azt összekötni valamilyen helyi kezdeményezéssel.
Hogyan fogadja az emlékévet Csók István családja? Nekik milyen szerepet szánnak az év során?
Természetesen folyamatosan tartjuk a kapcsolatot velük, az unokaöccsével, Csók Sándorral és Palotainé Kali Gabriella jogutóddal. Gabi néni nincs vérrokonságban Csók Istvánnal, viszont nagyon szorosan kötődött hozzá, és a lányához, Züzühöz.Több éven át együtt is élt a Csók családdal, és nagyon sokáig ő ápolta Züzüt. Minden rendezvényünkön részt vesznek, és úgy érzem, szívből örülnek az emlékévnek. Nagyon sok érdekes történettel gazdagítják a tudásunkat. Gabi néniből csodálatos történetek és szeretet árad, öröm hallgatni. Nagyon hálás vagyok ilyenkor, hogy emlékévet szervezhetek, annyi személyes öröm és kincs éri az embert, a kölcsönös építkezésről nem is beszélve.
Hány ember összehangolt munkája zajlik az emlékév hátterében?
Az emlékév szervezésében közvetlenül két kollégám segít nagyon sokat, de persze az együttműködő partnerek révén sok-sok támogatónk van.
Milyen egyéb programok, tárgyak közvetítik még a Csók Istvánra oly jellemző derűs életet?
Terveink között szerepel a Magyar Nemzeti Bank Csók emlékérmének a kibocsátása. A Bálványok és démonok című Csók István kötet már megjelent, ez lesz egyébként a kiállítás katalógusa is. Még nem mutatták be Budapesten, úgyhogy szeretnénk bemutató estet is szervezni. A kötet gyönyörűen felöleli a Csók életművet, részletesen bemutatja, öröm forgatni.
Szövegek, képek vegyesen, életrajz és katalógus egyszerre?
Mindent tud. A műalkotásai, tanulmányai, az élete is benne rejlik. Nagyon értékes és szép kiadvány. A bemutató fontos pontja lesz az évnek. Hamarosan, február 14-én Cecén a családi kúria épülete előtt avatjuk a művész mellszobrát. Szintén fontos feladatunk, hogy a cecei kúriában ? ami évek óta üresen áll felújítás miatt ? a kiállítás most újragondolva, újracsomagolva kerüljön vissza, várhatóan ősszel. Székesfehérváron kamarakiállítás nyílik Csók István tárgyakból, továbbá szeretnénk egy konferenciát is, egy év múlva, 2016. február 13-án pedig záró rendezvényt tartunk, ami most még meglepetés.
Tehát évközben még minden alakul.
Folyamatosan. Semmi sincs kőbe vésve, és ez jó nagyon. Vannak sarokpontok, amelyekre felfűzzük az év eseményeit, de pontosan azért, mert nagyon lényegesnek tartom, hogy interaktív legyen és minél többeket bevonjunk. ?Útközben? még rengetegen csatlakoznak hozzánk, akiket nagy örömmel fogadunk.
A kiállítás a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum együttműködésében, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
Megtekinthető: 2015. február 13.-július 5., 10-18h
A Csók emlékév eseményeiről külön Facebook oldalán és a Várkert Bazár honlapján lehet tájékozódni.
Horváth Anikó