Múzeum, műemlék, világörökség: ki miből él?

Kultpol

"A kilencvenes években még sokkal kevesebb bevételt hoztak a látogatók: számuk az elmúlt években a következetesen minőségi kiállításoknak hála növekedett meg, s így a múzeum saját bevételének nagyobbik része, 500-600 millió a jegyeladásokból származik" - mondta el a műemlékem.hu-nak a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Baán László. Hozzátette: jóval félmillió fölött van a látogatók száma, azonban a jegybevételek önmagukban nem volnának elegendőek: fontos a szponzori támogatás, a múzeumi terek bérbeadása, illetve az ajándékbolt profitja is.

A Szépművészeti Múzeum éves szinten összesen 900 millió forint bevételt könyvelhet el. Ehhez egymilliárdos állami támogatás kapcsolódik, így stabil az intézmény pénzügyi mérlege. Az összeg ugyan soknak tűnhet, azonban egy nagyobb kiállítás megrendezésének költsége eléri a több száz millió forintot.

"Kénytelenek vagyunk belépődíjat szedni a látogatóktól, hiszen különben tán a templom kapuját sem tudnánk kinyitni" - jelentette ki a jáki templom plébánosa, dr. Rátkay László, aki közölte: a templomba belépőjegyet váltók száma éves szinten meghaladja a tízezret, az így befolyó összeg kevesebb mint 4 millió forint. Ez el is megy a villanyra és a kisebb javítási munkálatokra. Szednek ugyan egyházi adót, azonban csupán lassacskán tudnak spórolni restaurátori munkák megrendelésére. Egy-egy nagyobb beavatkozás finanszírozására pedig végképp nincs reményük.

"Az emberek egy része felháborodik a belépődíj miatt, azonban nincs más választásunk" - tette hozzá a plébános. "A püspökségnek még mi utalunk vissza a fizetésünkből, hogy hozzájáruljunk a papok nagyon szerény nyugdíjához, különben éhen is hallhatnának. Hogyan kérnénk pénzt a püspökségtől, amikor nincsen neki semmije?"

"Mivel a Cella Septichora még újdonságnak számít, viszonylag sokan, évente húsz-huszonöt ezren keresik fel az ókeresztény sírkamrák együttesét, mert kíváncsiak a nemrég megnyitott föld alatti terekre is" - mondta el a Pécs/Sopianae Örökség Nonprofit Kft. tanácsadója, Újvári Jenő. Szerinte így a jegybevétel meghaladja a 20 millió forintot. Húsz-huszonöt milliót pályázatokból, támogatásokból gyűjtenek össze, ötvenmilliót pedig a város, illetve a megye ad minden évben. A Világörökségi helyszín teljes éves költségvetése egyébként több mint 100 millió  forint: csak fűtésre és légkondicionálásra havonta egymilliót költenek.

Az egri Dobó István Vármúzeum és a fertődi Esterházy-kastély kasszájának titkai a cikk folytatásában derülnek ki.