Múzeumi szabadegyetem Jász-Nagykun-Szolnok megye értékeiről

Kultpol

A múzeum szolgáltató jellegét szeretnék tovább erősíteni ezzel a tudományos igényű, élményt adó programmal, amelyet európai uniós anyagi támogatással tudnak megvalósítani - fogalmazott a szakember, hozzátéve: az előadásokat a múzeum régészei, kutatói tartják.

A február 7-én esedékes első előadáson az őskor kerül a középpontba Tárnoki Judit régész vezetésével. Mint az előadó megjegyezte, ez a kor csak már csak időbeli terjedelme miatt is többet érne annál a néhány mondatnál, ami mostanság szerepel róla a történelem tankönyvekben. Az előadáson lehetőség nyílik arra is, hogy az érdeklődők bepillantsanak a régészeti munka, elsősorban az ásatások műhelytitkaiba.

A további előadásokon a megye középkori emlékeivel, a városalapító Szolnok ispán személyével és föld-fa várával, a szolnoki vár tragikus sorsával, valamint a település kora újkori jellemzőivel ismerkedhetnek meg a hallgatók. A szabadegyetem egyik kiemelt témája lesz az 1848-49-es forradalom és szabadságharc dicsőséges szolnoki csatáinak bemutatása.

Az utolsó három előadáson a megye kulturális értékeit helyezik a középpontba, így szó esik majd Szolnok fényképes-mozgóképes múltjáról, a Damjanich múzeum néprajzi gyűjteményéről, valamint a város híres művésztelepéről, és a neves alkotókról, akik ott dolgoztak.

Több magyarországi város után február 11-től Szolnokon is látható lesz a lengyel földön folytatott őskori kovabányászatot bemutató kiállítás. A Varsói Régészeti Múzeum ritkaságszámba menő tárlatának a Szolnoki Galéria ad otthont május 15-ig.