A projekt fő kedvezményezettje a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a projektet az egyik igazgatóságaként működő Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) valósítja meg. Együttműködő partnerintézményei a Kassa megyei önkormányzat és a K13 – Kassai Kulturális Központok.
A 16 hónapon át tartó és a csaknem 178 ezer eurós (62 millió forint) európai uniós forrásból megvalósuló projekt célja, hogy a MOKK által kifejlesztett múzeumi szakemberképzési módszertant átadja szlovák partnereinek.
Ez az első lépést is jelenti a szlovák és magyar múzeumi szervezetek intézményesített együttműködése felé, amely a jövőbeni további együttműködések ösztönzőjeként szolgálhat.
A projektben magyar és szlovák múzeumi szakemberek részvételével zajló szakmai továbbképzések valósulnak meg, jó gyakorlatok megismerését célzó szlovákiai és magyarországi tanulmányútat szerveznek, továbbá újabb, határon átívelő együttműködési koncepciókat kidolgozó nyári egyetemet tartanak.
A projekt végén megjelenő Múzeumi iránytű kiadvány a nyári egyetem alatt kidolgozott koncepciókat gyűjti össze, ezzel is elősegítve minél több szlovák és magyar múzeum egymásra találását és közös programjuk kidolgozását.
A 21. században a múzeumi funkciók bővülésével, a kultúraközvetítési módszerek változásával új ismeretek és kompetenciák megszerzése vált szükségessé, hogy jól felkészült múzeumi szakemberek fogadhassák a látogatókat.
A MOKK 2006-os fennállása óta a muzeális intézmények szolgáltató szemléletének és társadalmi beágyazottságának megerősítését, a szemléletváltás elősegítését tartja egyik legfontosabb küldetésének.
Jelenleg Szlovákiában nem működik a magyarországihoz hasonló szervezett továbbképzési rendszer múzeumi szakembereknek. A Kassa megyei önkormányzat ezt felismerve kereste meg a MOKK-ot tudástranszfer és interregionális partnerség kiépítése céljából 2019-ben. Az együttműködéshez és a közös pályázat kidolgozásához a K13 – Kassai Kulturális Központok is csatlakozott. A március 1-jén indult és 2022. június 30-án záruló szlovák–magyar együttműködési program célja, hogy a magyarországi szakmai továbbképzési módszertan adaptálhatóvá váljon először Kassa megyében, később akár egész Szlovákiában is. A projekt eredményeként a Kassa megyei múzeumi intézményrendszer képessé válik arra, hogy a MOKK által kidolgozott továbbképzési módszertan alapján továbbképzéseket szervezzen, ezáltal a múzeumi fejlesztésekhez szükséges készségek, ismeretek elsajátítására lehetőséget teremtsen a szlovák múzeumi munkatársak számára.
A projekt az eredményeket bemutató ünnepélyes konferenciával zárul Kassán.
Nyitókép: Galántai Múzeum