Rostás Mónika muzeológus a programokat bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, a feljegyzések szerint Kossuth Lajos az egyik amerikai útja során, 1852. május 25-én a Niagara-vízesésénél lévő szállásáról ellátogatott egy közeli irokéz faluba. Itt találkozott egy asszonnyal, aki gyöngymunkákat készített – szeretett is volna tőle vásárolni, de az nem állt szóba vele. Amikor azonban visszatért a szállására, néhány szép gyöngyhímzés várta. A történet szerint amikor az indián nő megtudta, hogy ki volt a vendége, elvitte ajándékba a tárgyakat, melyek között valószínűleg ott volt az a mokaszin is, mely szombattól a Móra-múzeumban látható. A szarvasbőrből, gyöngyhímzéssel készült mokaszin 1977-ben került a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Szatmári Csilla, a múzeum osztályvezetője elmondta, szombaton este a kiállításokon szervezett tárlatvezetésekkel, a látványtárakban tartott zseblámpás sétákkal, előadásokkal, könyvbemutatókkal, játékokkal várják a vendégeket. A Cowboyok és indiánok című kiállításhoz kapcsolódva egy nyereményjátékon is részt vehetnek a látogatók, akik közül hárman lehetőséget kapnak arra, hogy felpróbálhassák a Bud Spencer-féle westernfilmek filmes kellékeit. A tárlat indián díszítőművészetet és tárgykultúrát bemutató részlegén inspirációkat szerző érdeklődők álomfogót készíthetnek, és a közös harmatfüggöny-rajzolásba is bekapcsolódhatnak.
A közművelődési palota aulájában tartanak fényfestést, countrytánc-bemutatókat, a könyvtárban előadást a Magyar Nemzeti Múzeum Kossuth-hagyatékáról, továbbá bemutatják Vészits Andrea új könyvét, melynek főszereplője Móra Ferenc.
A Fekete házban a Kloáka, kanális, klozet című kiállítás kapcsán tízperces minielőadásokat hallhatnak az érdeklődők a fürdőszoba-kultúra, a higiénia és a csatornázás története témakörében. A Vármúzeumban a gyerekeknek történelmi játékkuckót rendeznek be, Löffler Zsuzsanna meseíró, a Móra-múzeum régésze dedikálja majd mesekönyveit, és itt is tárlatvezetésekkel várják a látogatókat.
Nyitókép: a Bud Spencer-filmekben használt pisztolyöv és bilincs. Forrás: a Móra Ferenc Múzeum Facebook-oldala