A Nagy Háború tárgyakon keresztül

Egyéb

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszédében elmondta: az első világháború európai története Európa és a világ közös tragédiája, Magyarország, szinte minden magyar család tragédiája. Ez mára történelem, mely lezárult, változtatni nem lehet rajta, ugyanakkor nem valami fátum volt, hanem emberek döntése, bűnök és hibák szorosan egybekapcsolódó láncolata. A történelmet ugyanis a benne élők alakítják. ?Ám hol van az az ember, aki el tudna számolni ennyi élettel?? ? tette fel a kérdést a miniszter.

Kiemelte: a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum hazánk leglátogatottabb múzeumai közé tartozik, és sokat tesznek a közös múltunk közzétételéért. Tudományos központ, szellemi műhely, ahol a magyar és az egyetemes hadtörténetet magas szinten művelik ? jegyezte meg a miniszter.

A kiállítás jól mutatja, mennyire erős és jól felkészült ez a közösség: fontos ? mutatott rá ?, hogy egyszerre kell kerülni a hamis hollywoodi katonaromantikát és megmutatni a gyászt, a hiányt, valamint tudatosítani hovédeink tiszteletre méltó helytállását, hősiességét. ?Hagyni kell, hogy a történelem szóljon hozzánk a tárgyakon és az általuk elmesélt sorsokon keresztül. A múlt megértése, az elődök áldozatának felismerése segít bennünket abban, hogy erőforrásunk legyen a jelenben a jövő számára? ? hangsúlyozta a miniszter.

Schmidt Mária, a XX. Századi Intézet főigazgatója kiemelte: ?mi, magyarok az első világháborút vesztesként fejeztük be és elszenvedtük a trianoni békediktátumot, amely példátlan keménységgel és igazságtalansággal sújtott minket. Emiatt nehéz volt visszanézni az első világháború történéseire? ? hívta fel a figyelmet Schmidt Mária. Emlékeztetett: az első világháborúban több mint 600 ezer katona esett el, olyanok, akik hűek voltak a hazához és teljesítették kötelességüket. A kiállítás és katalógusa bemutatja, hogy a ?magyar katona, a magyar nemzet megtette mindazt, amit megkövetelt a haza? ? hangsúlyozta a főigazgató.

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkár elmondta: az első világháborúból nemcsak a katonák ?vették ki a részüket?, hanem mindenki: orvosok, művészek, családok ? így ez a leginkább dokumentált háború. ?Nekünk, magyaroknak máig fájó sebet hagyott hátra, mégis büszkén állítottunk emlékműveket, ahogy ez a tárlat is kegyelettel adózik a hősök hazaszeretete, hűsége és a nemzetért való bátor kiállása előtt. ?Jó tudni és látni, hogy élnek még közöttünk, s többen, mint hinnénk, akik hűséges magvai a jövőnek? ? zárta beszédét az államtitkár Ady Endre szavaival.

 


A Magyarország Nagy Háborúja címmel nyílt kiállítás az I. Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság támogatásával valósult meg.

Szíjjártó Anita

Fotó: Kőmives András