Nagy Kürosz agyaghengerét négy évtized múltán láthatja újra az iráni közönség. A történelmi agyaghenger pénteken reggel érkezett meg és négy hónapig marad kölcsönben Teheránban - idézte a FARS iráni hírügynökség az ország Kulturális Örökség Szervezetének igazgatóját.
Hamid Baqaie februárban jelentette be, hogy Irán megszakítja a British Múzeummal ápolt kapcsolatait, tiltakozásul amiatt, hogy az intézmény egyre csak halogatta a 2500 éves agyaghenger kölcsönadását. A londoni múzeum "nagy meglepetésének" adott hangot a döntés hallatán, és technikai okokkal magyarázta a késlekedést. Teherán szerint a British Museum korábban 2009 szeptemberére, majd novemberre, végül pedig január 16-ra ígérte a nagy értékű henger leszállítását.
Egyesek szerint Nagy Kürosz 1879-ben megtalált agyaghengere az emberi jogok legrégebbi deklarációja. A perzsa uralkodó időszámításunk előtt 539-ben foglalta el a - ma Irak területén található - Babilont, és felszabadította a hazájukból oda telepített népeket, köztük a zsidókat is. Az agyaghenger e rendelet szövegét őrzi.
Nagy-Britannia és Irán között amúgy is feszültségektől terhes a viszony Teherán atomprogramja, valamint Mahmúd Ahmadinezsád vitatott újraválasztása miatt. A 2009-es elnökválasztás utáni tiltakozások kapcsán az iráni vezetés azzal vádolta Londont, hogy bátorította az ellenzéki megmozdulásokat.