Gyarmati Fanni Radnóti Miklós felesége és múzsája 1935 januárjában, huszonhárom éves korában, néhány hónappal a költővel kötött házassága előtt kezdett naplót írni. A bejegyzéseknek 1946 szeptemberében szakadt vége, pár héttel azután, hogy a harmadik munkaszolgálata alatt 1944-ben meggyilkolt költőt Budapesten is eltemették. A tizenkét éven át, sokszor napi rendszerességgel vezetett napló tehát egyszerre korrajz és személyes sorstragédia.
Az olvasó előtt megelevenedik a Radnóti házaspár szűkebb élete és környezete: bepillanthatunk a haladó magyar irodalmi és művészeti élet hétköznapjaiba egy mind jobban fasizálódó országban, hallhatunk a sűrű baráti összejövetelekről, a párizsi utazásokról, mindennapi apró-cseprő ügyekről, és nem utolsósorban betekintést nyerhetünk egy fiatal, felnőtt, dolgozó nő életébe is, aki legfőbb feladatának azt tekintette, hogy a háttérből minden lehetséges eszközzel segítse férje költői kibontakozását. Gyarmati Fanni mélyen tisztelte és rajongásig imádta a férjét: megkérdőjelezhetetlenül hitt az általa csak ?Mik?-nek hívott Radnóti költői tehetségében.
Az évek múltával aztán a történelmi események érthető módon egyre inkább beszüremkednek a Napló személyes feljegyzései közé. A háború árnyékában élő házaspár mindennapjait erőszak, nélkülözés, kiszolgáltatottság és embertelen törvények tucatjai teszik mind nehezebbé. Nem sokkal azután, hogy férjét, Radnóti Miklóst harmadszor is elvitték munkaszolgálatra, Gyarmati Fanninak hónapokig kellett bujdosnia, Budapestre visszatérve pedig megdöbbentő lélekjelenléttel és energiával próbálta megmenteni a családját. A tragédia azonban ? mint tudjuk ? mégis bekövetkezett.
Gyarmati Fanni egyszer azt mondta, utálta a Naplót. Arra a kérdésre, hogy akkor miért is írta és foglalkozott vele, azt felelte, hogy szerette volna, hogy megmaradjon, ami Miklóssal történt. A beszámolót azonban nem a nagyközönségnek szánta, hanem kettőjüknek, hogy könnyebb legyen majd öregkorukban visszaemlékezni. A megrázó és páratlan értékű szöveg két kötetben kerül az olvasók elé.
Nem meglepő, hogy a Jaffa Kiadó gondozásában megjelent naplóra rengetegen kíváncsiak. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a 2014-es legolvasottabb könyvek sikerlistáján a második helyen szerepel, ahhoz képest, hogy csak decemberben jelent meg.