Alapító elnöke Péterfy László erdélyi származású szobrászművész. Kezdetektől fogva neves művészek, néprajzkutatók, többek között Makovecz Imre, Borbély Jolán, Fekete György és Bánszky Pál segítették a szakmai munkát.
Az 1970-es években a táncházmozgalommal párhuzamosan a népi kézművesség is megújult és mozgalommá szélesedett, a létrejött népművészeti közösségek munkájának összefogása, szakmai koordinációja hívta életre a Népművészeti Egyesületek Szövetségét. A negyven éve, 18 megyei és egy budapesti egyesülettel létrejött, akkor 1550 fős szervezet mára már közel 5000 fős tagsággal rendelkezik, és 64 népművészeti egyesületet tömörít Kárpát-medence szerte.
A szervezet a megalakulása óta szerteágazó tevékenységet folytat. A mai napig legfontosabb céljának tekinti a hagyományos magyar népi kézművesség értékeinek támogatását, a mesterek munkájának összehangolását és a míves magyar kézműves termékek piacra segítését itthon és külföldön. Kiemelt feladata az alkotók érdekvédelme, amelyet 15 szakmai és 3 szakmaközi bizottság segítségével lát el.
A NESZ tevékenysége komoly szakmai kontrollt is jelent. A Hagyományok Házával közösen megújították a Páva védjegyet, ami a minőségi kézműves termékek garanciája. A szövetség feladata emellett az utánpótlás-nevelés, a több évszázados tudás átadásának biztosítása, amit tagszervezeteikkel együtt táborok és képzések segítségével valósítanak meg.
A NESZ a tagszervezeteivel együtt évente közel kétezer eseményt bonyolít le, országos és nemzetközi viszonylatban konferenciák, kiállítások, fesztiválok, workshopok, táborok, tanfolyamok és pályázatok formájában. Legrangosabb éves eseménye a Mesterségek Ünnepe, amelyet idén 36. alkalommal szerveztek meg a Budai Várban.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége közel fél évszázados munkáját az évek során számos hazai és nemzetközi szakmai díjjal ismerték el.
Nyitókép: Romsicsné Balogh Mária kalocsai hímző a Mesterségek Ünnepe rendezvényen. Fotó: Hartyányi Norbert/Kultúra.hu