Negyvenöt pályázatból csemegézik a világörökség-bizottság

Kultpol


SulaimanToo.jpg
Sulamain-Too

(MTI) - Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetének 21 ország képviselőiből álló szakértői bizottsága szerdán kezdődött és jövő kedden véget érő tanácskozásán dönt arról a kényes kérdésről is, hogy törli-e a listáról az Elba völgyét egy ott épülő híd miatt. A határozatokat már vasárnap vagy hétfőn nyilvánosságra hozhatják.

 

SanMarino_Titano_crop.jpg
San Marino

A világörökség listáján jelenleg összesen 851 helyszín szerepel, ezek közül 660 kulturális, 166 természeti nevezetesség, 25 pedig vegyes jellegű. Öt ország először jelöl helyszínt: Kirgizisztán a Sulamain-Too szent hegyet, Pápua Új-Guinea Kuk hajdani mezőgazdasági területet, az olasz félszigeten lévő San Marino miniállam a városközpontot és a Titano hegyet, Szaúd-Arábia az Al-Hidzsr régészeti együttest, Vanuatu pedig a Mata királyról elnevezett tájegyüttest. Előnyben részesítik az elbírálásnál az olyan országok pályázatait, amelyeknek még nem szerepel valamely nevezetessége a világörökségben.

 

Vanuatu2.jpg
Vanuatu

A VÖB szakértőinek québec-i munkájáról Roni Amelan, a testület sajtószóvivője elmondta, hogy az elbírálás két fő szempontja a megjelölt helyszín "rendkívüli egyetemes értéke", illetve a pályázó ország által a hely értékeinek megőrzésére, bemutatására kidolgozott terv minősége.

 
Mint arról beszámoltunk Szlovákia és Magyarország eredetileg a komárom-révkomáromi erődrendszer felvételét szerette volna elérni, azonban június végén, miután valószínűvé vált, hogy a VÖB idei ülésén erre nincs esély, a közös pályázatot visszavonták, hogy később döntsenek arról, más formában, egy más összefüggéseket is számításba vevő, várhatóan többszereplős, nemzetközi sorozatjelölés részeként ismételten benyújtsák-e.