Nele menni Budapest

Egyéb

img_0917_500x666.png
Forrás: Massolit Books & Café, Budapest

Aki Krakkóban már hosszabb időt eltöltött, jól tudhatja, hogy a legjobb kávézót a Felicjanek utcában kell keresnie: a Massolit Books & Café egy egyedülálló könyvesbolt, ahol az angol nyelvű irodalmi klasszikusok, vagy Susan Sontag és Slavoj Žižek művei mellé az ember még egy jó adag sütőtökös pitét is kérhet kávéval. Szerencsénkre ehhez a hangulathoz nem kell egészen Krakkóig utaznunk: a Massolit fiatalabb testvére Budapesten él a Nagy Diófa utcában, és ugyanazt az elképesztő mesevilágot nyitja ki napról napra. Kellene egy hely, ahol eltöltenél egy-két csendes órát? Angolul szeretnéd megtalálni nagy magyar írók könyveit? Fiatal külföldi zenészeket hallgatnál, kezedben egy pohár borral? A Massolitban mindezt megtalálod, és még többet is: kiállítóhelyet, spenótos quiche-t, a krakkói bolt kínálatából érkező, friss olvasnivalókat.

Novembernek egy csütörtökén két belga zenész színesítette az egyébként is multikulturális hangulatot: Gert Boel, azaz a The Partridge Ambulance egyszemélyes, bluespunkkal kevert stand-up comedy-je után egy fiatal lány állt a Massolit terének egyik, színpaddá kinevezett sarkába. Nele Van den Broeck egy Belgiumban született zenész, énekes és dalszerző, aki jelenleg Londonban éli az áttörésre vágyó ifjú muzsikusok életét. Nele Needs a Holiday néven hat másik lánnyal dalolják ott magukat a közönség szívébe, ide, Budapestre pedig Nele egyedül érkezett. Zenéjének stílusát hiperrealista popnak, egyfajta lo-fi, akusztikus folknak nevezi, dalait pedig a Massolitban egyetlen ukulele kíséretében adta elő.

Az elhangzott dalok többsége Nele első, It?s My Party című, 2014-ben megjelent albumán visszahallgatható ? mégsem kapja az ember vissza ugyanazt a hangulatot, mint ami a kávézót azon a bizonyos estén egy háromnegyed órára betöltötte. ?I love you, but I google other people? ? kezdett bele a zenész az első dalba, és ezzel magáénak tudhatta az egész hallgatóság lelkesedését: releváns témákról, ?szívszakadásokról? beszél okos humorral, közérthetően. Együtt érzünk vele: mind kicsit szerencsétlenek vagyunk, egy kicsit magányosak, mindegyikünknek vannak elérhetetlen álmai, és valahogy mindig épp a rossz emberbe szeretünk bele. Nele tehetsége nemcsak a zenében rejlik, hanem abban is, hogy mindezt, a fiatalság földindulását két-három perces dalokban képes elmondani. Énekel monogámiáról, elmaradó lehetőségekről, de sokkal személyesebb témákról is: családi problémákról, egy harmincéves lány mindennapi harcairól a világgal szemben.

Ilyen zenészekre jó véletlenszerűen ráakadni: a történetmondókra, akik zenébe öntve hirdetik a saját, személyes igéjüket. Mert ilyenkor a dal már nemcsak zeneszám, az vers vagy próza, az irodalom. Talán épp emiatt volt jó helyen a Massolitban, a polcokon sorakozó Toni Morrisonok és Gertrude Steinek között.

Nele Needs a Holiday a Facebookon: www.facebook.com/NeleNeedsAHoliday