Nem kerül utcára a MÁV Szimfonikus Zenekar

Zene

Meghirdette új évadának műsorát a MÁV Zenekar. Szentivánéjkor már elbúcsúztak a muzsikusok sok évtizeden át megszokott otthonuktól, a Múzeum utcai Károlyi-palotától. Idei koncertjeikre hamarosan új helyen, a zuglói Stefánia úton készülhetnek. A kedvező hírt Lendvai György, a zenekar igazgatója osztotta meg a Kultúra.hu olvasóival.

Mi a 2020-21-es program hívószava?

75+1. Ha Tokiói Olimpia megrendezhető 2021-ben, akkor a mi évfordulós, ünnepi koncertünket is, amit 2020-ban lett volna aktuális, elhalaszthatjuk jövő tavaszra. Nagy Beethoven-programokat szeretnénk adni, IX. szimfóniát, Missa Solemnist. Úgy vélem, meg kell adni a muzsikusoknak és a közönségnek is az örömet, hogy a járvány okozta hosszú szünet után megünnepelhessék magukat, illetve a zenekarukat.

Van-e „új hullámos” B tervük?

Az a szándékunk, ha fél házzal lehet csak játszani, akkor két koncertet adunk minden este. Szünet nélkül, egy számmal rövidebb, bő egyórás műsorral, mondjuk hatkor és nyolckor. Elmaradhatnak például a nyitányok, de a versenyművek maradnának, hiszen a közönség többek között a szólisták kedvéért jön. Ezt követné a szokásos, második félidei program. Ha csak a publikum harmada jöhet, akkor egy plusz nyilvános főpróbával „harmadoljuk” a hallgatóságot. Negyed házzal azonban már nem érdemes játszani.

A Müpával még nem egyeztettünk, hiszen ott tavaszi sorozatunk van, a Zeneakadémia ismeri a terveinket. Be kell tartanunk a befogadó helyek szigorú szabályozásait is. Egyelőre a bizonytalanságok miatt nem szervezünk jelentős jegyeladási akciókat, de a bérletesek számíthatnak ránk. Mi pedig rájuk számítunk.

Jó hír, hogy a zenekar a Károlyi-palotából mégsem az utcára kerül.

A napokban vettük át a Stefánia úti ideiglenes helyünk kulcsait, a kottatár már a héten átkerül ide, a teljes költözködés a következő két-három hét programja. Az épületet a MÁV biztosította számunkra. Kialakítottak egy próbatermet, aminek az alapterülete nagyobb, mint a Múzeum utcai. A hangzása is jobb lesz, még hátra vannak akusztikai korrekciók és a világítás javítása.  A biztonságról is gondoskodni kell, hiszen nagy értékű hangszereket viszünk ide. Ha minden kész, akkor szeretnénk birtokba venni.

Hangsúlyozta az ideiglenes elhelyezést.

Igen, egyrészt, mert az épületrészt piaci áron béreljük, másrészt számtalan bizonytalanságot rejt magában: a bérleti díj, a tulajdonos változhat, úgy járhatunk, ahogy a Múzeum utcában, azaz egyszer csak mennünk kell. Örömmel mondhatom, hogy a MÁV rendelkezésünkre bocsátott egy, a Ferencvárosi pályaudvar mögött lévő, már nem használt kultúrházat. Úgy látom, hogy nagyjából egy év alatt és durván 300 millió forintból felújítható és az igényeinkhez, a működésünkhöz alakítható az épület. Pályáztunk az összegre az Emberi Erőforrások Minisztériumánál. Fekete Péter kulturális államtitkár támogatási ígérete optimizmusra ad okot. Ha elkészül a ház, az nem csupán egy MÁV-intézmény lesz, hanem a magyar zenei élet gazdagszik általa, ezért is bízom a pályázat sikerében. Az épület egyébként egy hatalmas sportobjektum előtt áll. Az ide szervezetten járó fiatalokat szerintem be lehet majd csábítani a nagytermükbe, ifjúsági koncertekre is.

A Müpa és az Eiffel Műhelyház közötti vonalon nagyjából félúton vannak.

Nagyon szerettünk volna a Kőbányai út sarkán álló Törekvés Művelődési Házban otthonra lelni, és az Operaház főigazgatója is nagyon szerette volna a „szomszédságot”. Remek zenei és táncművészeti komplexum alakulhatott volna ott ki. Jelenleg úgy néz ki, hogy az új közlekedési múzeum látogatóközpontja lesz ott.

Ön korábban a Magyar Szimfonikus Zenekari Szövetség munkájában aktívan részt vett.

Ez ma is így van. Ugyanakkor a szövetségben ma nem érzem azt a szolidaritást, amire az alapításkor szövetkeztünk. Az úgynevezett tao támogatás kapcsán kialakult anomáliák megosztották a szakmát. Az azt helyettesítő többlettámogatási keret szétporciózását sem látom a teljesítményhez kötöttnek. A nemrég megválasztott új elnökségnek lesz a feladata, hogy új irányokat mutasson fel a szövetség tagjainak, olyanokat, ami mögé mindannyian fel tudnak sorakozni.

A MÁV Zenekar igazgatói posztjára új pályázatot írtak ki.

Ismét – immár negyedszer – megpályáztam az állást. Alapos, statisztikákkal ellátott anyagot nyújtottam be, de nem éreztem szükségét, hogy falrengető dolgokat írjak. Fontosnak tartom azonban, hogy kitartsunk azon értékek mellett, amiket a zenekar 75 éves múltja képvisel. Ne üljünk fel semmilyen pillanatnyi divatnak, nem kell minden egyes milliót fölmarkolni, amit – ahogy Kocsis Zoltán emlegette – perzsa vásári produkciókért kínálnak. A MÁV Zenekar közönsége stabil, mert aki bejön koncertjeinkre, tudja, mire számíthat. Magas színvonalat kap megfizethető áron, nemzetközi szintű karmestereket és szólistákat, és olyan repertoárt, amely a klasszikus zene örök értékeit mutatja fel.

Fotó: M. Schmidt János/Origo