Nem marad el több program a Völgyben

Egyéb

 
(MTI) - Mostanáig több mint hatszáz program "ment le", s talán csak 40-50 maradt el - tette hozzá Márta István.
    "Dugig vannak" a  falvak, a legtöbb esemény telt házzal zajlik, s ha a kitűnő időjárás megmarad vasárnapig, akkor sokat javulhat a völgyfesztivál "több sebből vérző" költségvetése - hangsúlyozta az igazgató.
    Azt viszont már sajnálatos tényként kell elfogadni - jegyezte meg -, hogy idén először nem kapnak pénzt a végelszámolás után a programoknak helyet adó települések önkormányzatai.
    A művelődési házak, iskolák, óvodák ugyanakkor jelentős bevételekre tesznek szert a bérleti díjakból - mutatott rá Márta István.
    A fesztiváligazgató szerint különösen nagy sikere van a Pelsőczy Réka rendezte Én egy szemüveges kisfiú vagyok című darabnak, idén is igen népszerű az Amadinda ütősegyüttes családi hangversenysorozata, a Kolibri Színház több mint száz gyerekelőadása, de fiatalok tömegeit vonzza a Monostorapátiban felállított rockszínpad is.
    Márta István rámutatott: az Égtájak Fesztivál a Völgyben elnevezésű program hatszáz résztvevőt vonultatott fel a határon túli magyar területekről, a Mura-vidéktől a Csángóföldön át Kárpátaljáig.
 
Sikeres Leader-programok Kapolcson
Kapolcson a Malom-sziget színpadán, a Csigaház és a Mesterségek udvarán mutatkoznak be minden nap - nagy közönségsikerrel - a Leader-akciócsoportok kulturális együttesei; zenekarok, néptánccsoportok, kórusok, dalkörök és szólisták.
    A Művészetek Völgye elsőrangú alkalom arra, hogy a magyar vidék hagyományait, természeti és kulturális értékeit a nagyközönség elé tárjuk - mondta Simon László, a magyarországi Leader Központ vezetője csütörtökön, Kapolcson az MTI-nek.
    Hozzátette: kapolcsi jelenlétük egyben alkalom arra is, hogy megismertessék az érdeklődőket a Leader-programmal, amely lényegében az Európai Unió vidékfejlesztési, felzárkóztatási programja.
    Tájékoztatása szerint Magyarországon 2005 óta már 186 Leader-akciócsoport alakult meg, amelyek maguk jelölhették ki térségük fejlesztési irányait, s az agrártárca eddig 70 akciócsoport fejlesztési programjához nyújtott 6,7 milliárd forintnyi támogatást. Megjegyezte: a támogatott akciócsoportok mögött 960 település van 1,6 millió lakossal.
    Simon László kiemelte, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében 2007 és 2013 között 71 milliárd forint fordítható majd a Leader-programra. Szerinte az elkövetkező hét évben a támogatható akciócsoportok "lefedik" az ország vidéki területeinek 45 százalékát, s közel 2,3 millió lakost érintenek majd a fejlesztések.
    Kapolcson közel húsz akciócsoport mutatja be az adott tájegység jellegzetes termékeit; a somlóiak és a tokajiak például a bort, mások a szőrmét, vagy fafaragásokat, népművészeti tálakat, csuprokat, kerámiákat.
    A legtávolabbról a Hajdú-Bihar megyeiek érkeztek, ugyanis a román határ mellől jött Kapolcsra az Érmelléki akciócsoport, amelynek egyik tagja, a nyírmártonfalvai Kiss Mihály például kecsketejfürdőt és körömvirágos szappant kínál táji jellegzetességként a számos kíváncsiskodónak. "Viszik, mint a cukrot" - jegyezte meg elégedetten a messziről jött ember.
    A Mesterségek udvarán szerdán felállítottak egy hatalmas kőtömböt, amelyre rávésték a jelenlévő Leader-csoportok nevét, illetve az azokhoz tartozó egyes települések képviselőinek neveit.
    Délutánonként kulturális együttesek szórakoztatják a közönséget a Malom-szigeti színpadon, a Mesterségek és a Csigaház udvarán. Fellép többek közt a Hétrét zenekar, a Lila Akác Dalkör, a baki Pántlika Néptánccsoport, Joós Tamás és Bandája, a Cserta Néptánccsoport,  a Vadkörtefa Kórus, a Gömbszörp zenekar,  a Félkótás citerazenekar, a Reszneki Férfikar, a Csatári Pávakör, a Szilvágyi Néptánccsoport, a Langaléta Garabonciások, a kazári és a mátraterenyei asszonykórus, a Kabar Népzenei Együttes, a Rédicsi Asszonykör, a kőrösladányi népdalkör és citerazenekar.
    A Vidék ízei elnevezésű gasztronómiai program keretében pedig minden nap elkészíti és bemutatja egy-egy Leader-csoport a vidékére legjellemzőbb étkeket is.