A Hukosz – Magyar Ebfajták Szövetsége Facebook-posztban jelentette be, hogy tizedik magyar kutyafajtaként bejegyezték a sinkát – olvasható a Telexen. Az illetékes nemzetközi szövetség, a WCHSA döntése alapján az 1. fajtacsoportba, a pásztorkutyák közé került. Később új információval egészítették ki a hírt:
„Cikkünk megjelenése után ugyanakkor a Magyar Pumi Klub azt közölte: a sinkát sem a 9 magyar fajtát fenntartó Magyar Ebtenyésztők Egyesületeinek Szövetsége,sem pedig a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) nem jegyezte be és nem fogadja el önálló fajtaként. Ennek számos tudományos és praktikus oka van.”
A posztban mérföldkőként említik a bejegyzést, majd kiemelik: bíznak abban, hogy „a fajta eredeti feladatköre megerősödhet”. A Keszthelyi Televízió YouTube-videója a fajta intelligenciájára és munkabírására hívja fel a figyelmet, a HVG pedig az eredetéről tájékoztat: írásuk szerint a sinka a németjuhászokból, bokszerekből és egy bika néven ismert fajtából alakult ki.
A sinka név a sima szőrű kifejezésből ered, és utal az állat külsejére. A fajtabeli ebeket testfelépítésük, kecses mozgásuk ideálissá teszi a pásztorkutyai feladatok ellátására.
A sinka tizedik bejegyzett kutyafajtaként a pulihoz, a pumihoz, a mudihoz, a komondorhoz, a kuvaszhoz, a magyar agárhoz, az erdélyi kopóhoz, illetve a rövid- és hosszúszőrű vizslához csatlakozott – írja a Telex.