Míg a miniturnén Mozart- és Beethoven-műveket hallhat a közönség, a Zeneakadémián Bruckner VIII. szimfóniája szerepel a programban. Budapesten Christoph Campestrini karmester vezényel, akivel a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenylátogatói először 2019-ben találkozhattak, amikor Maxim Vengerov váratlan megbetegedése miatt ő „ugrott be”, és dirigálta Bruckner IX. szimfóniáját. A március 30-i lesz a negyedik alkalom, hogy a MÁV Szimfonikusokat vezényli.
Christoph Campestrini 1968-ban született Linzben, Anton Bruckner városában – a róla elnevezett Konzervatóriumban folytatta tanulmányait is, így különlegesen szoros kapcsolat fűzi a nagy osztrák zeneszerző munkásságához. Tanulmányait Linz után New Yorkban, a Julliard Zeneakadémián folytatta, ahol zeneszerzést és vezénylést, a Yale Egyetemen pedig filozófiát és nyelveket tanult – anyanyelvén kívül angolul, olaszul, franciául, oroszul és spanyolul beszél. Karmesteri tevékenysége az egész világra kiterjed, és mind a szimfonikus zene, mind az opera területén rendkívül aktív. A MÁV Szimfonikusok kapcsán a Gramofon Magazinnak adott interjújában megjegyezte: „Különleges zenekarnak látom, az érdeklődés és a zenélés szenvedélye jellemzi a zenészeket.”
Anton Bruckner 1884-től 1886-ig komponálta a VIII. szimfóniát. Barátaihoz írott leveleiből tudjuk, hogy az öregedés küszöbén egyfajta visszatekintésnek, összefoglalásnak szánta ezt a művet. Ez az utolsó befejezett szimfóniája, a Kilencedik töredék maradt. A partitúrát átadta az általa legjobban tisztelt karmesternek, Hermann Lévinek, aki túl bonyolultnak találta, nem vállalta el a bemutatását. Bruckner elfogadta a kritikát és átdolgozta a művet, egyszerűsítette, rövidítette. Ez a második változat 1890-ben készült el, és 1892-ben mutatták be Bécsben Hans Richter vezényletével.
Nyitókép: Christoph Campestrini a MÁV Szimfonikusok élén. Fotó: Steirer Máté